Tag "Интервју"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Договорениот мир е подобар од бескрајна војна

Во интервју за CBS, папата Фрањо повика на крај на војните во Украина, Газа и во целиот свет. Потсетува дека во Црквата има место за сите: ако парохот не ви

Ватикан Вести

Папата за војната во Украина: Не срамете се да преговарате

Во интервју за швајцарската радио и телевизија на италијански јазик, папата Фрањо размислува за различните аспекти на војната и нејзините разорни ефекти, истакнувајќи дека за војната се потребни две страни

Ватикан Вести

Папата за војната во Светата Земја: Без две држави, вистинскиот мир е далеку

Интервјуто на папата Фрањо за италијанскиот весник „Ла Стампа“ е објавено на 29 јануари 2024 година, во кое Римскиот бискуп повикува на глобален прекин на огнот, предупредувајќи дека светот е

Ватикан Вести

Папата: Здравствено сум подобар, не размислувам да се повлечам и би сакал да одам во Белгија

По повод празникот Пресвета Богородица од Гвадалупе, папата Фрањо разговараше со новинарката Валентина Алазраки за мексиканската телевизија N+. Тој рече дека сака да биде погребан во базиликата Света Марија Велика

Вести Македонија

Апостолскиот нунциј Суријани: Разликите не треба да бидат пречка, туку се богатство за сите

За време на посетата на Радио Марија на 23 ноември 2023 година од страна на бискупот Киро Стојанов и Апостолскиот нунциј во Македонија Н.Е. Монс. Лучијано Суриани, главниот и одговорен

Ватикан Вести

Папата верува во „човечката мудрост“ за да се избегне ескалација на војната

Во интервју за италијанската информативна програма Tg1, папата Фрањо зборува за опасноста од глобален конфликт. Зборувајќи на повеќе теми, тој вели дека не смееме да се навикнуваме на војна и

Ватикан Вести

Папата Фрањо во разговор со новинарите во авионот предупреди за идеологиите во Црквата и светот

Папата Фрањо во разговор со новинарите во авионот на враќање од Монголија зборуваше за Синодата, објаснувајќи дека не станува збор за телевизиска програма, ниту парламентарно собрание. Го објасни и значењето

Uncategorized

Интервју на папата Фрањо за аргентинскиот портал Инфобае

Во пресрет на десетгодишнината од изборот за Римски бискуп, папата Фрањо разговараше со сопственикот на аргентинскиот портал „Инфобае“, Даниел Хадад, а Vatican News на 10 март објави неколку прашања и

Ватикан Вести

Папата: Црквата не е дом само за некои, туку за сите

Извадоци од интервјуто на Паоло Родари со папата Фрањо за Швајцарската радио телевизија (RSI) се објавени на 10 март 2023 година, а целосното интервју ќе биде емитувано во недела, на

Ватикан Вести

Интервју на Папата за белгиски католички медиуми

Од Вториот Ватикански собор до актуелниот синодален процес, од војната во Украина до заборавените конфликти во светот. Папата допира голем број теми во подолгото интервју кои го објавија белгиските католички