Tag "Израел"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Апел на Папата на Генералната аудиенција: Да молиме за конечен мир

На крајот од Генералната аудиенција во среда 15 мај 2024 година папата Фрањо уште еднаш апелираше за прекин на војната во „измачената Украина“ и за прекин на непријателствата меѓу Израел

Ватикан Вести

Да молиме за мир; страшно е да се заработува од смрт

На крајот од Генералната аудиенција во среда 1 мај 2024 година папата Фрањо ги спомена жртвите од војната во Украина, Палестина, Израел, како и Рохинџите во Мјанмар и истакна дека,

Ватикан Вести

Папата: Палестина и Израел да бидат две слободни држави и во добри односи

На крајот од Генералната аудиенција, Папата уште еднаш повика за мир на Блискиот Исток, Украина и Мјанмар и потсети дека војната е пораз во кој најмногу добиваат производителите на оружје.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Мора да се избегнува сè што може да предизвика ескалација на Блискиот Исток

На маргините на конференцијата Agidae (Associazione Gestori Istituti Dipendenti dall’Autorità Religiosa) на Папскиот универзитет „Urbaniana“ во Рим, државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин ги коментираше последните вести од

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги прими семејствата на израелските заложници

Папата Фрањо во понеделник 8 април 2024 година во Ватикан прими делегација од роднини на лицата кои Хамас ги киднапираше на 7 октомври минатата година и со нив разговараше околу

Вести Свет

Кардиналот Пизабала предупредува за глад во Светата Земја

Во интервју за италијанската телевизија ТВ2000, латинскиот патријарх на Ерусалим, кардиналот Пјербатиста Пицабала, предупреди дека сега за прв пат во Светата Земја се јавува проблемот со гладот, пренесува Kathpress во

Ватикан Вести

Папата за војната во Украина: Не срамете се да преговарате

Во интервју за швајцарската радио и телевизија на италијански јазик, папата Фрањо размислува за различните аспекти на војната и нејзините разорни ефекти, истакнувајќи дека за војната се потребни две страни

Ватикан Вести

Папата потсети на војните во Украина и на Блискиот Исток

Скоро две години по почетокот на војната, папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 7 февруари 2024 година уште еднаш потсети на луѓето во Украина: „Да не ги заборавиме војните“.

Ватикан Вести

Папата: Војните ги уништуваат луѓето и се пораз за човештвото

По молитвата Ангел Господов во недела, 28 јануари 2024 година, папата Фрањо ги осуди страдањата во Мјанмар, Блискиот Исток, Украина и Хаити, а истовремено ги повика сите да одат по

Ватикан Вести

Ангел Господов: Покажете колку е убаво да се сака Господ

Во неделната молитва Ангел Господов, папата Фрањо истакна дека Исус нè охрабрува со својот живот и радост да сведочиме колку е убаво да се сака Исус, нагласувајќи дека навестувањето на