Tag "Израел"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Парохот од Газа: Имав веќе два телефонски разговори со папата Фрањо

Од почетокот на војната, отец Габриел Романели доби два телефонски повици од Папата кој се распрашуваа за тоа што се случува во Појасот Газа, погоден од израелските напади по терористичките

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за мир во Израел и Палестина: Секоја војна е пораз!

Во недела, по молитвата Ангел Господов, Светиот Отец повика на прекин на нападите и итно воспоставување мир во Израел и Палестина

Вести Свет

Израелскиот претседател ја потврди неговата посветеност за одбрана на верската слобода

Латинскиот и православниот патријарх на Ерусалим присуствуваа на состанокот во градот Хаифа на кој претседателот на Израел ја потврди својата посветеност за одбраната на слободата на вероисповед и богослужба во

Вести Свет

Поглаварите на црквите во Светата Земја го повторуваат апелот за праведен мир

Советот на патријарсите и поглаварите на Црквите во Ерусалим го повторија својот повик за праведен и траен мир во Светата Земја, се вели во соопштението објавено на 15 мај, денот

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на прекин на насилството меѓу Израелците и Палестинците, бидејќи со оружјето се уништува секоја надеж

Папата Фрањо апелира за мир во Светата Земја, молејќи се да се задржи неодамнешното примирје меѓу Израел и милитантите во Појасот Газа. Тој испрати и порака по повод Денот на

Вести Свет

Расте бројот на христијаните во Израел

Бројот на христијани во Израел се зголемил во 2022 година во однос на претходната година за 2 % на 185.000, покажуваат најновите статистички податоци на израелското Државно биро за статистика,

Вести Свет

Израелските научници со поддршка на загрозените христијани

Околу триста израелски научници јавно ја изразија својата поддршка за христијанските заедници во земјата, кои се изложени на сè почести непријателства и напади.

Ватикан Вести

Папата именува нов нунциј во Израел и Кипар

Светиот Отец на празникот Пресвето Тело и Крв Христова, четврток, 3 јуни 2021 година го именува монс. Адолф Тито Ј’лан за нов апостолски нунциј во државата Израел и Република Кипар,

Ватикан Вести

Папата ја повика целата Црква да моли за мир во Светата Земја

Папата Фрањо ги повика црквите ширум светот да се придружат на духовденското бдение што ќе се одржи во црквата Свети Стефан во Ерусалим по поттик на католичките бискупите.

Ватикан Вести

Папата го прими иранскиот министер за надворешни работи и разговараше со турскиот претседател Ердоган

Во понеделникот на 17 мај во Ватикан папата Фрањо го прими иранскиот министер за надворешни работи Јавад Зариф, а во утринските часови телефонски разговараше со турскиот претседател Таип Ердоган.