Tag "Израел"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо повторно упати апел за мир меѓу завојуваните страни

Повикувајќи на акција и молитва за сите народи кои ги трпат последиците од војната, папата Фрањо во среда, 8 ноември 2023 година, на крајот од редовната Генерална аудиенција на плоштадот

Ватикан Вести

Папата телефонски разговарал со иранскиот претседател Раиси

Папата Фрањо во недела попладне разговарал со ирнаскиот претседател Раиси, потврди директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер разговараше телефонски со иранскиот министер за надворешни работи

Ватиканскиот секретар за односи со држави и меѓународни организации, надбискупот Пол Ричард Галагер, телефонски разговараше со министерот за надворешни работи на Иран за да се избегне понатамошна ескалација на Блискиот

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на примирје во Светата Земја

Папата Фрањо во недела, 29 октомври се помоли за крај на насилството во Светата Земја, особено во Газа каде што се одвива хуманитарна катастрофа, како и за ослободување на израелските

Ватикан Вести

Папата: Богородица нека ги вдахнови водачите на народите да бараат патишта за мир

Во скршениот свет, растргнат од војна и страдање, папата Фрањо ги повика верниците да му се придружат во молитвата за мир и помирување. Ја моли Дева Марија, Царицата на мирот,

Вести Свет

Патријархот Пизабала испрати писмо до верниците од Ерусалим во кое повикува на мир

Латинскиот патријарх на Ерусалим, кардиналот Пјербатиста Пизабала, во вторник, 24 октомври, објави пасторално писмо до верниците на неговата бискупија, во кое се осудуваат делата на насилство и повикува на праведен

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Доста е војни! Тие се секогаш пораз

По молитвата Ангел Господов во неделата на 15 октомври 2023 година, папата Фрањо упати силен апел за Блискиот Исток, каде, како што рече, веќе има многу мртви. Не се гледа

Ватикан Вести

Папата: Дијалогот гради мир, а не војна и тероризам

На Генералната аудиенција во среда, Папата се помоли за жртвите од војната меѓу Израел и Палестина и побара итно ослободување на заложниците: „Право на оние кои се нападнати е да

Вести Свет

Кардинал Пизабала: Се плашам од многу долга војна, треба да работиме на примирје

Ерусалимскиот латински патријарх кардинал Пизабала, кој вчера се врати во Израел, изрази тага и вознемиреност поради настаните на Блискиот Исток и даде смирувачки вести за состојбата на христијаните во Газа.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Војната е секогаш пораз на достоинството

Говорејќи на Папскиот универзитет Грегоријана, на состанокот за документите на понтификатот на Пиј XII. и еврејско-христијанските односи, државниот секретар кардинал Пјетро Паролин на почетокот на своето излагање ја изрази тагата