Tag "земјотрес"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо тагува за жртвите од земјотресот во Тајван

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардиналот Паролин, упатена до претседателот на Кинеската регионална бискупска конференција, бискупот Иван Баптист Ли Кех-Мин, Папата ја вети неговата солидарност и близина со сите

Ватикан Вести

Солидарност и молитва на папата Фрањо за земјотресот во Јапонија

Во телеграмата потпишана од кардиналот Паролин, папата Фрањо изразува жалење за жртвите, кои досега ги има околу педесет, од земјотресот што ја погоди јапонската префектура Ишикава, на западниот брег на

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да бидеме блиску до луѓето во Мароко во овој трагичен момент

По молитвата Ангел Господов, Папата упати апел до населението на Мароко, кој ноќта кон петокот на 8 септември 2023 година беше погоден од разорен земјотрес. Според последните податоци, повеќе од

Ватикан Вести

Префектот на Дикастеријата за Источни цркви ја донесува близината на Папата со Турција и Сирија

Дикастеријата за Источни цркви соопшти дека префектот, надбискупот Клаудио Гуџероти, од 17 до 21 февруари 2023 година ќе престојува во Турција и Сирија со цел да ја изрази близината на

Ватикан Вести

Папата повика на конкретно милосрдие за оние кои страдаат од војни и земјотреси

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо уште еднаш упати апел за населението во Сирија и Турција, разорени од земјотресот на 6 февруари во кој, според последните податоци, животот го загубија

Ватикан Вести

Папата: Да ја запреме омразата, да се обединиме во болка и да им помогнеме на Турција и Сирија

Твитер пораката на Папата Фрањо објавена на неговиот профил @Pontifex на 9 февруари 2023 година гласи: „Не“ за војните и поделбите што водат до самоуништување“.

Ватикан Вести

Папата до населението во Аквила погодено од земјотрес: Сеќавањето е силата на еден народ

Светиот Отец во недела 28 август 2022 година престојува во италјанскиот град Аквила по повод прославата на Целестинската прошка. Пред Литургиското славење, Папата кај Пјаца Дуомо се обрати на цивилните

Вести Свет

Италијанските епископи подарија милион евра на жртвите од земјотресот во Хаити

По вонредното заседавање, Италијанската бискупска конференција даруваше преку Италјанскиот Каритас милион евра помош на жртвите од земјотресот во Хаити.

Вести Свет

Молитви и солидарност за Хаити по катастрофалниот земјотресот

Црквите, граѓанските власти и хуманитарните организации се здружуваат во спасувачките напори и пружат помош на жртвите на разорниот земјотрес со магнитуда од 7,2 кој на 14 август го погоди Хаити,

Ватикан Вести

Папата Фрањо донираше за погодените од земјотресот во Хрватска

На 11 јануари 2021 година Светиот Отец Фрањо преку Дикастеријата за унапредување на целосен човечки развој донираше 100.000 евра на Хрватски Каритас за жителите на подрачјето погодени од земјотресот во