Tag "заедништво"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Христијаните заедно да се залагаат за праведен и стабилен мир во Украина

Примајќи ја делегацијата на Цариградската Вселенска Патријаршија во аудиенцијата, папата Фрањо одржа говор во кој го изрази своето верување дека христијаните ќе растат во меѓусебно заедништво и ќе му помогнат

Вести Свет

Италија: Надбискупот на Палермо ја пофали креативноста на свештениците

Надбискупот Корадо Лорефице во интервју за Ватикан њуз зборуваше за заедништвото кое овие денови се чувствува во Палермо. Ја пофали креативноста на свештениците кои по пат на социјални мрежи доаѓаат

Uncategorized

Единството меѓу христијаните е симфонија на повеќегласност во љубовта

Папата: За нас католиците цел на дијалогот е полно заедништво со оправдана разчлиност, а не изедначување или едоставно претопување на дуругите

Ватикан Вести

Единството меѓу христијаните е симфонија на повеќегласност во љубовта

Папата: За нас католиците цел на дијалогот е полно заедништво со оправдана разчлиност, а не изедначување или едоставно претопување на дуругите

Вести Македонија

Одржана средбата „Маријаполи“ во Кнежино – Кичево

Од 29 јуни до 1 јули 2018 година во с. Кнежино, Кичевско, се одржа средбата на Маријаполи во Македонија, организирана од членовите на Движењето на Фоколарините.

Вести Свет

Кастел Гандолфо: Конференција на Движењето на фоколарите

Пред десет години, поточно на 14 март 2008 година почина Кјара Љубик основателката на Движењето на фоколарите.

Вера Вести Сведоштва

Свети апостол Андреј

Денес го славиме празникот на светиот Апостол Андреј, брат на Симон Петар и пријател на Иван

Вера Духовност

Празник на Пресвета Троица

Спасението дојдено преку Исус е пред сѐ да нѐ отвори за заедништво, учествувајќи во динамиката

Ватикан

Папата славеше Литургија со ерменскиот патријарх

Утринската Литургија на 7 септември во капелата Света Марта беше посебна можност: на евхаристиското славење на Папата му се придуржи ерменскиот католички патријарх

Ватикан

Папата: Мерка за богатство на едно општество е животот на неговите членови

Со свечена литургија на плоштадот Христос Спасител во Санта Круз во Боливија, Папата го отвори V Национален Евхаристиски конгрес. Молитвите беа молени