Tag "заедништво"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата оддаде почит за храброста на апостолите Петар и Павле

„Денес Црквата има потреба од учители на верата, молитвата и христијанско сведоштво“.Со овие зборови папата Фрањо им ги положи светите палиуми на рамениците на 46 нови архиепископи митрополити од целиот

Ватикан

Папата до италијанските бискупи: Бидете заштитници на слабите

Отфрлувајте го и разобличувајте го „распространетото корумпирано размислување“, заштитете го Божјиот народ од новите „идеолошки колонизациии“,

Ватикан

Папата: Каритас нека сведочи за Христос на перифериите

Да се прима Бог и ближниот значи да се живее Евангелието. Каритас, заедно со другите организми на Црквата, „ја открива моќта на христијанската љубов и желбата

Македонија

Послание на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов за Семејната молитва

 Драги браќа свештеници, чесни сестри, браќа и сестри во Христа!