Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Пел: Обвинувањата се лажни

На конференцијата за медиумите, која е одржана во Ватикан на 29 јуни 2017 година

Ватикан Вести

Соопштение од Светиот Престол за обвинувањата против кардинал Пел

Светиот Престол со жалење ја прими веста за обвиненијата поднесени во Австралија против кардинал Џорџ Пел

Вести Македонија

Младите од Свети Иван Крстител на Веронаучен камп во Охрид

Веронаучна група од парохијата „Свети Иван Крстител“ Струмица придружувани

Ватикан Вести

Папата: Исповед на верата, прогонство, молитва

На 29 јуни 2017 година, празникот на светите апостоли Петар и Павле, папата Фрањо ја предводеше

Ватикан Вести

Средба на двајца Папи и пет кардинали

Папата Фрањо и новите кардинали во среда вечерта, 28 јуни 2017 година го посетија почесниот

Ватикан Вести

Папата до новите кардинали: Да ја гледаме реалноста

По седум месеци, папата Фрањо повторно ја изрече на латински јазик формулата “… hos Venerabiles Fratres creamus …”, предводејќи го редовниот јавен Конзисториум во базилика „Свети Петар”, на 28 јуни

Вести Свет

Телото на свети Иван XXIII ќе престојува во Бергамо

Следната година телото на папата Иван XXIII на неколку дена ќе се врати во Бергамо,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Самоубијците атентатори не се маченици

Идејата самоубијци – атентатори нема ништо со христијанското мачеништво – нагласи папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата: Легитимнните различности треба да коегзистираат

„Легитимнните различности треба да коегзистираат”. Тоа беше акцентот во говорот на папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата: Стани, погледни и надевај се

По повод 25 годишнината од своето бискупско ракополагање, Папата денес со кардиналите присутни