Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Христијанскиот живот на брачниот пар е најдобро сведоштво

Најефикасно сведоштво за брак е примерен живот на христијански брачен пар – е пораката кој папата Фрањо на 30 јули го објави на твитер профилот @Pontifex.И во вторникот на 28

духовнитекстови Размислување

Камени скали

Ниту едно создание никогаш не ја достигнало духовната висина на Блажена Дева Марија. И никој не ја достигнал со повеќе едноставност. Во нејзината кариера немало тешки семинари за аскетизам и

Свет

Италија: Нова форма на посветен живот?

Сѐ повеќе вдовици во Италија го препознаваат својот духовен повик. По смртта на нивните сопрузи повеќе од 200 вдовици со посебно епископска дозвола живеат како еден вид монахињи, но без манастир.

Ватикан

Папскиот совет ‘Кор Унум’ помага во сириско-ирачката криза

Папата Фрањо и понатаму го поттикнува Папскиот совет ‘Кор Унум’ да обрне посебно внимание кон последните, најсиромашните и заборавените.

Колумни Свет

Европа сака кратко, но мрачно задоволство

Статистиката од март ова година (2015) говори дека во САД на секоја 30-та секунда се врши по еден абортус. За еден час 120, за еден ден 2.899 и во годината

Ватикан

Светска средба на младите кои го одбрале посветениот живот

„Разбудете го светот” – е пораката на Светиот Отец до посветените лица низ целиот свет во годината посветена за нив (Година на посветениот живот), која исто така ќе биде водечки

Свет

Верниците со молитва се борат против поставувањето на сатанска статуа во Детроит

Неколку стотици верници се собраа во саботата на света Литургија, на исповед и Евхаристиско обожавање во црквата Свети Јосиф во Детроит за да го изразат своето несогласување

Ватикан

Како го поминува Папата летниот период?

Во среда на 5 август повторно ќе започне одржувањето на генералните аудиенции и така за папата Фрањо ќе заврши краткиот период без јавни обврски. Светиот Отец и во ова летно

Македонија

Струмица: Камп за деца Назарет

Во вторник 28 јули 2015 година во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица се одржа еднодневен камп за деца – Назарет. На кампот учествуваа повеќе од 20 деца од парохијата,

Свет

Светскиот ден на младите во Краков ќе биде светски јубилеј

Светскиот ден на младите во Краков ќе биде јубилеј од светско ниво, напиша кардиналот Рилко, претседател на Папскиот совет за лаици, во пораката упатена на година