Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардинал Анџело Де Донатис е позитивен на коронавирусот

Генералниот викар на Римската бискупија, кардинал Анџело Де Донатис е позитивен на коронавирусот. Откако имал одредени симптоми направено е тестирање, при што е потврдено дека е позитивен на вирусот –

Ватикан Вести

Во знак на солидарност знамињата во Ватикан на пола копје

Во знак на солидарност со Италија и другите делови од светот кој се силно погодени од кризата предизвикана од пандемијата на болеста Ковид – 19 во Ватикан на 31 март

Ватикан Вести

Папа Фрањо Ковид -19 и опасност од вирусен геноцид

Во писмото до Роберт Андрес Галард, претседателот на Панамериканскиот одбор на судии за социјални права, Папата изрази задоволство поради тоа што, во ова време на заразата со вирусот Ковид –

Вести Свет

УНИЦЕФ: Престанете да ги убивате и осакатувате децата во Сирија

Со години се очекува решение за конфликтот во Сирија, каде во текот на војната речиси 5 милиони деца се родени во атмосфера на насилство, оскудица и смрт. УНИЦЕФ покрена собирање

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на сите оние кои се грижат за луѓето во тешкотии

Папата Фрањо на светата Литургија во домот „Света Марта“ своите мисли повторно ги упати на болните, старите луѓе кои се сами, семејствата кои немаат доволно за живот, и изарази благодарност

Ватикан Вести

Папата апелираше за запирање на сите војни и за затворениците во преполните затвори

По денешната пладневна молитва Папата Фрањо молеше за мир во светот. Гледајќи на оние кои се најзагрозени, посебно поради коронавирусот, Папата апелираше за запирање на сите војни и за затворениците

Ватикан Вести

Папата: Животот кој Бог ни го дава нè прави сочувствителни кон другите

На Петтата недела на Великиот пост, во оваа кризно време на пандемија на коронавирус, папата Фрањо пред молитвата Ангел Господ од библиотеката во Апостолската палата, го толкуваше Евангелието кое зборува

Ватикан Вести

Молитва на Папата за оние кои овие денови плачат

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо се молеше за оние кои трпат во овој тажен момент. Во проповедта во недела 29 март 2020 година, потсети дека и

Ватикан Вести

Папата: Започнуваме да ги гледаме луѓето кои се гладни

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта повторно се молеше за семејствата кои започнуваат да ги трпат последиците од пандемијата од коронавирусот. Папата во проповедта се осврна на

Uncategorized

ЛИНКОВИ ЗА ДИРЕКТЕН ВИДЕО ПРЕНОС ОД СВЕТИТЕ ЛИТУРГИИ ВО СКОПЈЕ И СТРУМИЦА

На следните линкови ќе може да ја проследите светата Литургија со епископот Стојанов во недела 29 март 2020 година со почеток во 10,30 часот. Интернет страници: Радио Марија СТРУМИЦА СКОПЈЕ