Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Виртуелна тура во Ватиканските музеи само со еден клик

На интернет страниците на Ватиканските музеи се достапни седум виртуелни тури за уживање во чудата на тие институции, привремено затворени за јавноста заради актуелната вонредна здравствена ситуација. Со клик на

Вести Свет

Кардинал Холерих: Блиски сме до оние кои стрдаат

Надбискупот на Луксембург и претседател на Советот на Епископски конференции на земјите во Европската Унија (COMECE), кардинал Холерих, во интервју за Радио Ватикан, зборуваше за реакцијата на Црквата во Европа

Вести Свет

Италија: Надбискупот на Палермо ја пофали креативноста на свештениците

Надбискупот Корадо Лорефице во интервју за Ватикан њуз зборуваше за заедништвото кое овие денови се чувствува во Палермо. Ја пофали креативноста на свештениците кои по пат на социјални мрежи доаѓаат

Ватикан Вести

Папата се молеше за лекарите и свештениците кои починаа служејќи на болните од коронавирус

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо се молеше за лекарите, болничарите, медицинските сестри и свештениците кои починаа од коронавирусот затоа што се заразиле додека им служеле на

Вести Сведоштва Свет

Дон Џузепе се откажа од сопствениот респиратор и почина: Спасете живот на некој помлад

Почина отец Џузепе Барардели (72), кој се откажа во корист за младите од својот сопствен респиратор, кој му беше купен од парохјаните и покрај тоа што знаеше дека без да

Вести Македонија

Македонски Каритас продоложува да помага на најранливите категории

Од опасноста од зараза со коронавирус опфатено е целото општеството, тука влегуваат и хуманитарните делувања и активности. Како хуманитарна организација Македонски Каритас следејќи ги правилата и упатствата од релевантните државни

Ватикан Вести

Одложено Апостолското патување во Малта

Патувањето на папата Фрањо во Малта кое беше предвидено за 31 мај оваа година поради здравствена криза е одложено за понатаму.

Ватикан Вести

Патријархот Вартоломеј I испрати порака до Папата и италиjанскиот претседател

Со оглед на пандемијата која овие денови сериозно ја мачи Италија, екуменскиот цариградски патријарх ги вети своите молитви и изрази солидарност и блискост.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов изрази братска близина со загрепскиот надбискуп Бозаниќ

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов на 23 март 2020 година упати писмо во кое изрази братската близина со загрепскиот надбискуп, кардинал Јосип Бозаниќ по земјотресот