Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност Колумни

Како да се причестиме за време на кризата со коронавирусот?

Со новонастаната ситуација, кога нема свети Литургии со народ, нормално е да се постави прашањето: Како може да се дојде до причест. Традицијата на Црквата познава и духовна причест, која

Ватикан Вести

Папата: „Што сте така плашливи? Како немате толку вера?“

Во петокот на 27 март, на плоштадот Свети Петар во Ватикан ја предводеше молитвата и Евхаристиското овожавање. По Службата на Словото и Евхаристиското обожавање следуваше благословот на Градот и светот

Ватикан Вести

Папата донираше 30 респиратори на болниците

Папата Фрањо донираше 30 апарати за дишење на клиниките кои посебно се погодени со заразата од корона вирус, соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол во четврток на 26 март.

Вера Духовност

Поучна приказна: Бог ти праќа знаци

За време на најголемата пандемија од вирусот познат под името корона, издадено е предупредување до сите граѓани да не ги напуштаат своите домови и да не го изложуваат својот живот

Ватикан Вести

Чудотворното римско распетие ќе биде поставено на Плоштадот Свети Петар

Чудотворното распетие пред кој Папата на 15 март 2020 се молеше за престанок на пандемијата, симнато е од олтарот на црквата Сан Марчело ал Корсо и ќе биде поставено на

Ватикан Вести

Папата: Евангелието на животот во срцето на Исусовата порака

Папата Фрањо во катехезата на Генералната аудиенција повторно го истакна апелот кој свети Иван Павле II пред 25 години го упати во енцикликата „Evangelium vitae“: Почитувај, брани, љуби и служи

Ватикан Вести

Папата се молеше за чесните сестри кои го ризикуваат и даруваат својот живот служејќи им на болните

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта се молеше за монахињите кои им служат на болните и сиромашните, посебно мислејќи на Ќерките на милосрдието на свети Винко Паулски,

Вести Свет

Цариградскиот патријарх се се приклучи на молитвената иницијатива на Папата

Екуменскиот патријарх Вартоломеј се придружи на иницијативата на Папата за да даде заеднички одговор на трпењето на светот. Исто така и Конференцијата на европските Цркви и Екуменското здружение на европски

Ватикан Вести

Папата молеше “Оче наш“ за човештвото погодено од големото искушение

Во среда 25 март 2020 година Папата од бибилиотеката на Апостолската палата преку средства за јавно информирање, со сите христијани во светот молеше Оче наш. Тоа беше молитва за ставање