Tag "Египет"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Патријархот Тавадрос II. заедно со папата Фрањо им се обрати на ходочасниците на Генералната аудиенција

Папата Тавадрос II, поглавар на Коптската православна црква, зборуваше на Генералната аудиенција во Ватикан заедно со папата Фрањо, педесет години по историскиот христолошки договор меѓу двете цркви, истакнувајќи дека „оваа

Ватикан Вести

Коптскиот патријарх ќе му се придружи на папата Фрањо на Генералната аудиенција

Коптскиот православен патријарх на Александрија Тавадрос II ќе го посети Рим од 9 до 14 мај 2023 година. Десет години по средбата со папата Фрањо и 50 години по првата

Ватикан Вести

Папата: Да мислиме на младите, пред да биде предоцна

Во пресрет на затворањето на конференцијата за клима во Египет, папата Фрањо преку порака на Твитер апелира да не се откажуваме од грижата за Земјата која е полна со рани

Ватикан Вести

COP27: Има малку време за промена на правецот

На конференцијата за клима во Шарм ел Шеик, Египет, државниот секретар кардинал Пиетро Паролин повторно апелираше за спроведување на интегрирани пристапи за решавање на социо-еколошката криза: не можеме да си

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати сочувство за пожарот во Коптската црква во Египет

Папата Фрањо изразува сочувство до Коптската православна црква по пожарот во црква во Гиза, Египет, во кој загинаа најмалку 41 лице, меѓу кои еден епископ и неколку деца.

Ватикан Вести

Ден на коптско-католичкото пријателство

Папата Фрањо испрати порака до коптскиот православен патријарх на Египет Тавадрос II. по повод деветтиот ден на коптско-католичкото пријателство.

Вести Свет

Во Египет терористите убија коптски доборчинител

Коптскиот верник Набил Хабаши Хадим (62) кој беше киднапиран од терористи на т.н. Исламска држава е убиен во Северен Синај – Египет, објави во понеделникот 19 април Ватикан њуз.

Ватикан Вести

Папата разговараше телефонски со Тавардос II: Обединети во тешките моменти

Папата Фрањо му се јави на коптскиот православен патријарх на Египет како би ја обновил врската на братство во ова време на пандемија.

Вести Свет

Кардинал Сандри е Папски претставник на прославата во Египет

На прославата 800. години од срдбата помеѓу свети Фрањо и султанот Малик ал-Камил во Египет, папата Фрањо ќе го претставува кардинал Леонардо Сандри.

Ватикан Вести

Папата упати видео порака до Коптската православна црква

Папата упати видео порака по повод празникот Божиќ според јулијанскиот календар, како и за осветувањето на новата катедрала „Рождество Христово“, во околината на Каиро.