Tag "деца"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да ја вратиме насмевката на децата кои страдаат од војни

Охрабрете ги да бидат извор на надеж во свет обезличен од војна, рамнодушност и отфрлање на слабите. Папата ја упати оваа порака до учесниците на Генералното собрание на Браќа на

Ватикан Вести

Папата Фрањо до децата: Ве чекам во Рим, да молиме за оние кои страдаат поради војните

Во своето пладневно обраќање на 14 април 2024, по молитвата Царице небесна, Папата уште еднаш упати покана за учество на првиот Светски ден на детето, кој ќе се одржи на

Ватикан Вести

Папата и децата од целиот свет заедно на 6 ноември

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо ја најави иницијативата „Да учиме од момчињата и девојчињата“, која ќе се одржи во салата Павле VI, благодарение на покровителството на Дикастеријата за култура

Ватикан Вести

Папата: Треба да ги заштитиме и децата и климата

Во понеделник, 18 септември, папата Фрањо преку видео повик се обрати до Глобалната иницијатива Клинтон предводена од поранешниот американски претседател Бил Клинтон и ги повика луѓето со добра волја да

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги посети учесниците на летниот камп во Ватикан

Околу 250 деца на возраст од 5 до 13 години учествуваат во летниот камп за деца на вработените во Ватикан што се одржува во салата Павле VI. Светиот Отец се

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Мора да ги заштитиме децата од насилствата

За време на неговата посета на светилиштето Марија Горети во Нетуно, недалеку од Рим, државниот секретар на Светиот Престол го искористи споменот на таа мала маченичка да упати апел преку

Ватикан Вести

Папата до децата: Бог нè гледа со очи на љубов

Папата Фрањо ги прими во аудиенција децата и персоналот на Заедницата Папа Иван XXIII и ги охрабри да се грижат еден за друг со истата љубов што Бог ја има

Ватикан Вести

Апел на Папата на Генералната аудиенција за прекин на конфликтот во Украина

На крајот од Генералната аудиенција Папата повторно повика на прекин на конфликтот во Украина, особено поздравувајќи ги децата примени од двете организации формирани по катастрофата во Чернобил и Украинската амбасада

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Посвојувањето еден од највозвишените облици на љубов и родителството

Папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 5 јануари 2022 година сподели размислување за татковството на свети Јосиф, молејќи ниту едно дете да не биде лишено од татковска љубов.

Ватикан Вести

Видео честитка од децата од предградието на Рим за роденденот на Папата

Обраќајќи се директно на папата Фрањо на неговиот 85 роденден, изразувајќи желба со него да можат да си играат, да го видат, прегрнат, да ја изработат задачата и да му