Tag "Демократска Република Конго"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

По барање на лекарите Папата го одложи патувањето во Африка

Светиот Отец е принуден да го одложи своето апостолско патување во Конго и Јужен Судан, кое беше закажано за почетокот на јули, изјави во петок 10 јуни 2022 година директорот

Ватикан Вести

Програма за Апостолското патување на папата во ДРК и Јужен Судан

Програмата на 37. Апостолско патување на папата Фрањо, што ќе се одржи на почетокот на јули годинава, ќе опфати две земји и ќе има екуменска димензија.

Ватикан Вести

Папата се молеше за Демократска Република Конго

Во недела 30 декември 2018 година, по молитвата Ангел Господов, Папата го спомна народот во Демократска Република Конго кој страда заради насилство и од епидемија на ебола, а каде на

Вести Свет

Нобеловата награда за мир ја добија Денис Муквеге и Надија Мурад

Во објаснувањето на Одборот за доделување на наградата стои дека овогодинешните добитници се избрани „заради нивната борба против употребата на сексуалното насилство како оружје во воените конфликти.“

Вести Свет

„Лекари без граници“ за моменталната состојба на епидемија од ебола во ДР Конго

Во текот на првиот месец од епидемијата од ебола во Северен Киву во демократска Република Конго, „Лекари без граници“ згрижиле 65 заболени. „Неможеме да го намалиме надзорот додека епидемијата не

Вести Свет

Во ДР Конго убиен уште еден бранител на човековите права

Центарот за образование, анимација и заштита на човековите права објави соопштение поврзано со убиството на една личност која се бореше за заштита на човековите права во покраината Јужен Киву, на

Вести Свет

ДР Конго: Убиен уште еден свештеник 

Нема мир во Норд Киву во Демократска Република Конго. По крвопролевањата во Великата седмица, убиен е уште еден свештеник. Застрелан е во задниот дел на главата, додека бил на состанок

Ватикан Вести

Папата повика на мир во Конго

Папата Фрањо на Генералната аудиенција на 24 јануари 2018 година повторно упати апел за мир во Демократска Република Конго по вести за смртоносното насилство во таа втора по големина земја

Ватикан Вести

Молитва за мир во Јужен Судан и Демократска Република Конго

Во четврток на 23 ноември, папата Фрањо во ватиканската базилика,

Ватикан Вести

Папата упати апел за мир во Конго

Папата Фрањо упати апел до сите жители на Демократската Република Конго да бидат градители