Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Првата задача на епископот е молитвата

Во земја ангажирана во надминувањето на длабоко вкоренетите поделби и во градењето

Вера

Слово Божјо за денес: Дали знаеме да се радуваме?

Од Светото Евангелие според Лука (15, 1-10)

Ватикан Вести

Папата се сретна со будистичките монаси

Вистинската правда и траен мир можат да се постигнат само ако се гарантира за сите луѓе

Ватикан Вести

Папата служеше света Литургија во Јангон

На третиот ден од престојот во Мјанмар, во средата на 29 ноември, папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата се сретна со претседателот на Мјанмар Хин Kjo

Први официјални средби во Мјанмар: најпрво посета на претседателот Хин Кјо, а потоа средба со државната секретарка и министерка за надворешни работи Аунг Сан Су Ки.

Ватикан Вести

Папата се обрати до граѓанските власти во Мјанмар

Светиот Отец обраќајќи се на претставниците на највисоките граѓански власти,

Вера Сведоштва

Свети евангелист и апостол Матеј

Во Евангелието, самиот Матеј раскажува за својот повик од страна на Исус.

Ватикан Вести

Папата се сретна со верските водачи во Мјанмар

За папата Фрањо 28 ноември е денот за официјални средби во Мјанмар.

Вести Македонија

Катедралниот хор „Пресвето Срце Исусово“  – Скопје прослави два јубилеја

 Во неделата на 26 ноември во Скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово“ беа одбележани две годишнини: 115 години од постоењето на катедралниот хор „Пресвето срце Исусово“ и 20 години од постојаниот

Вера

Слово Божјо за денес: Моите пресметки со Бог

Од Светото Евангелие според Лука (14, 25-35)