Tag "војна"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Војната е страшна, но не смееме да се предадеме

Примајќи ја во Ватикан делегацијата на Институтот за меѓународни студии од Саламанка, Папата истакна дека треба да продолжиме да напредуваме на патот на мирот, љубовта, братството и вистинскиот хуманизам, кој

Ватикан Вести

Папата моли за мајките од Украина и Русија кои ги загубија своите деца во војната

На крајот од неделната молитва Ангел Господов, папата Фрањо потсети на мајките од Украина и Русија кои ги загубија своите деца поради војната. Тој поттикна да бидеме во молитва со

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Европа мора да го врати „хелсиншкиот дух“

Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин зборуваше на конференцијата организирана од италијанската амбасада при Светиот Престол во Рим за потребата да се најдат нови дипломатски патишта за ставање крај на војната

Ватикан Вести

Папата: Историјата денес се повторува во Украина

На Генералната аудиенција во Ватикан, папата Фрањо истакна дека на Украина повторно ѝ се закануваат ужасите на Втората светска војна, а во пресрет на празникот на Безгрешното зачнување, кој се

Ватикан Вести

Папата во писмо до украинскиот народ: Вашата болка е моја болка

Девет месеци од почетокот на руската агресија врз Киев, папата Фрањо испрати писмо во кое го изразува своето страдање и близина со населението кое го нарекува „благородно и маченичко“. Светиот

Ватикан Вести

Папата против идејата за праведна војна: Вооружениот конфликт е секогаш погрешен одговор

Во новата книга Папата ја коментира војната во Украина, а на „локалните, националните и светските власти“ им порачува: „Барам, во име на Бога, да престане суровото лудило на оваа војна“.

Ватикан Вести

Папата го поттикна Путин да ја прекине војната, а Зеленски да биде отворен за сериозни мировни понуди

Загрижен поради нуклеарната закана и воената ескалација на конфликтот во Украина, папата Фрањо за време на пладневно обраќање пред молитвата Ангел Господов, во недела 2 октомври 2022 година, кога вообичаено

Ватикан Вести

Силен апел на Папата до сите луѓе да бидат градители на мирот

На крајот од Генералната аудиенција во среда 7 септември 2022 година, Папата упати силен апел, речиси крик, до мноштвото верници собрани на плоштадот Свети Петар, но всушност до целото човештво,

Ватикан Вести

Кардинал Паролин за војната во Украина: „Оружјето е слабо решение“

Државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин, го бранеше бескомпромисното „не“ на папата Фрањо за повторно вооружување во врска со војната во Украина. Оружјето е слабо решение, меѓународната заедница

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Мора да се стави крај на војната пред да биде избришан човекот од историјата

Откако ја измоли молитвата Ангел Господов во недела 27 март 2022 година, Папата уште еднаш апелираше за прекин на војната во Украина. Неопходно е да се отфрли војната, место на