Tag "воскресение"

Врати се на почетна
Вести Македонија

По повод празникот Воскресение Христово бискупот Стојанов упати честитка до Архиепископот г.г. Стефан

По повод празникот Воскресение Христово, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор Киро Стојанов, на 1 мај 2024 година, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и

Ватикан Вести

Воскресно бдение со Папата: Со Исус ниту еден гроб нема да ја потисне радоста на животот

Во проповедта на Воскресното бдение кое го предводеше во базиликата Свети Петар, папата Фрањо ги охрабри верниците да не дозволат да бидат затворени во гробот на стравот и горчината и

Ватикан Вести

Папата: Да го оттргнеме каменот од гробовите на нашите проблеми и да се вратиме во живот

Осврнувајќи се на настанот од Евангелието на неделната Литургија, за воскресението на Лазар, папата Фрањо ги поттикна верниците никогаш да не престанат да се надеваат. Болестите, разочарувањата, предавствата и неуспесите

Вера Сведоштва

Воздвижение на чесниот и животворен Крст – Крстовден

Крстот, знак за најстрашната смртна казна, за христијанинот е дрво на животот,

Вести Македонија

Најава: Бискупот Стојанов ќе служи Воскресна света Литургија во скопската катедрала

Во сабота 3 април 2021 година со почеток во 19,00 часот, бискупот Стојанов ќе служи Воскресна света Литургија во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје.

Вера Духовни Мудрости Духовност

Како Њутон на скептиците им го објаснил воскресението на телото

Оваа случка му се препишува на сер Исак Њутон (1642-1727), англиски физичар, математичар и асторном. Њутон воедно е еден од најголемите научници на сите времиња и цврсто верувал во библискиот

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Воскресението е смисла и цел на животот

о проповедта на светата Литургија за кардиналите и епископите кои починаа во оваа година, Папата истакна три размислувања за воскресението на кое е повикан секој христијанин – рече Папата. Да

Вера Духовност

Воскресение Христово

Најубавото Христово Воскресение кое можеме да го искусиме е да го видиме нашиот живот како се преобразува во Христовата љубов, која ги просветлува нашите тажни срца и ги оттргнува погребните

Вера Духовност

Воскресение Христово

Нашата вера за Воскресението не е мит, приказна, туку историја на љубовта. Таа ни е откриена од Еден кој љуби, Бог, кој поседува Љубов што ја победува смртта:

Вера Проповеди

Задушница

Овој ден Црквата пред очи на посебен начин ни ја става таинството на животот и таинството на смртта. Тоа е таинство на конечната Христова победа над гревот и смртта, таинството