Tag "Волонтери"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се сретна со волонтерите на Светскиот ден на младите

На завршниот настан од Светскиот ден на млади, папата Фрањо изрази благодарност до 25.000 волонтери кои со својата посветеност и труд го овозможија Светскиот ден на млади.

Ватикан Вести

Папата: Живееме во цивилизација на конфликти, средбата е неопходна за решавање на конфликтите

Примајќи ги во аудиенција волонтерите на Алијансата на христијанските тела на меѓународната волонтерска служба (FOCSIV), по повод 50-годишнината од основањето на сојузот, Папата им врачи однапред подготвен текст и им

Вести Свет

Католичките волонтери во Индија ги ризикуват животите за да им помогнат за заболените

„Состојбата е таква што многу пациенти умираат заради недостаток на грижа. Сами не можат да јадат, а нема никој кој би ги хранел. Заради тоа се вклучивме за да им

Ватикан Вести

Папата на капеланите во апостолатот на море им додели исти овластувања како на мисионерите на милосрдието

Мора да се соочиме со прашањата кои премногу често се плод на човечката алчност. Се работи за трговијата со луѓе, присилната работа, прекршувањето на човековите права и работата на многу

Вести Македонија

Волонтери за Папата

Во рамките на подготовките за посетата на папата Фрањо на Македонија, на 9 април 2019 година во организација на Македонски Каритас, во салата Света Мајка Тереза во парохијата „Раѓање на

Ватикан Вести

Папата: Научете да го ставате посланието на прво место

Бог нè повикува да го правиме тоа што го можеме и да се молиме за она што не го можеме.

Вести Свет

Чиле: Литургија за осум илјади волонтери на Папата

Продолжуваат интензивно подготовките во Сантијаго де Чиле, каде што доцна вечерта на 15 јануари ќе пристигне папата Фрањо, на своето 22 меѓународно апостолско патување.

Ватикан

Папата со два услови до младите за да бидат надеж

Папата Фрањо на средбата со волонтерите во Краков бидејќи не е сигурен дали тој лично ќе биде на следниот Светски ден на млади во Панама, но истакна дека „Петар таму

Ватикан

Средба со волонтерите. Говорот на Папата

Светиот Отец на 31 јули 2016 година попладне се сретна со волонтерите при Светскиот ден на млади во Краков и го одржа последниот говор во рамките на посетата на Полска.

Ватикан

Папата ручаше со младите волонтери

Папата Фрањо на 30 јули 2016 година ручаше со неколку млади луѓе кои служат како волонтери во Краков на Светскиот ден на младите. Приватната средба се случи во надбискупската резиденција