Tag "Виетнам."

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до виетнамските католици: Љубовта е мерка на верата

Папата Фрањо испрати писмо до католиците во Виетнам во кое го поздравува историското усвојување на Договорот за статусот на постојаниот папски претставник и ја нагласува постојаната важност на љубовта, дијалогот

Вести Свет

Во Виетнам е убиен свештеник

Доминиканскиот свештеник о. Џозеф Тран Нгок Тан (40) е убиен во сабота 29 јануари 2022 година, во виетнамскиот град Дак Мот, додека исповедал, објави Редот на проповедниците на Твитер на

Ватикан Вести

Помош од папата Фрањо за Хаити, Бангладеш и Виетнам

Помош од папата Фрањо за Хаити, Бангладеш и Виетнам. Преку Дикастеријата за целосен човечки развој, папата Фрањо испрати финансиска помош во различни делови на светот погодени од природни катастрофи и

Вести Свет

Во една витнамска бискупија има 34 нови свештеници

Во бискупијата Винх во Виетнам во неделата на 25 јули ракоположени се 34 нови свештеници, пренесува агенцијата Фидес.

Ватикан Вести

Напредува дијалогот помеѓу Светиот Престол и Виетнам

Заврши состанокот на заедничката работна група помеѓу Виетнам и Светиот Престол, што се одржа во Ватикан од 21 до 22 август.

Ватикан Вести

Состанок помеѓу работни групи на Светиот Престол и Виетнам

Во Ватикан ќе се одржи состанок помеѓу работните групи на Светиот Престол и Социјалистичка Република Виетнам

Вести Свет

Папата до виетнамските епископи: Евангелизирајте радосно

На 5 март 2018 година, во Ватикан Светиот Отец ги прими виетнамските епископи по повод нивната посета „ad limina.“

Сведоштва Свет

Посвоил над 100 деца кои требало да бидат абортирани

Прекрасна приказна за човек кој спасува деца, кои требало да бидат убиени во утробите на своите мајки

Свет

Црквата во Виетнам во одбрана на животот

Поради сѐ поголемиот број абортуси во земјата, Католичката Црква во Виетнам поттикна бројни иницијативи за одбрана на животот. Во бискупијата Бак Нин на северот од државата Каритасорганизира курсеви

Свет

Расте бројот на свештеничките ракополагања во САД

Бројот на свештеничките ракополагања во Соединетите Американски Држави во 2015 година би требало да се зголеми за 25% во однос на минатата година.