Tag "Вартоломеј I"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата упати порака до патријархот Вартоломеј I: Христијаните нека молат да замолчи оружјето

Папата Фрањо испрати порака до Цариградскиот Вселенски патријарх Вартоломеј I. по повод празникот Свети Андреј, заштитникот на Цариградската Вселенска патријаршија: споменот на прегратката меѓу Павле VI. и Атенагора, во 1964

Ватикан Вести

Екуменско молитвено бдение во пресрет на Синодата

Папата Фрањо ги повикува поглаварите на Црквите од различни конфесии да му се придружат на екуменската молитва на 30 септември, заеднички доверувајќи му ја на Светиот Дух работата на 16.

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј I.: Секој чин на војна е војна против секое создание

Вселенскиот цариградски патријарх Вартоломеј I ја истакна блиската поврзаност помеѓу еколошката штета и непочитувањето на човековите права и укажа на страшната еколошка девастација предизвикана од руската инвазија на Украина.

Вести

Папата го поздрави патријархот Вартоломеј I: Заедно за мир во Украина

Во поздравите по Генералната аудиенција во среда, 30 ноември 2022 година, по повод празникот Свети Андреј, папата Фрањо го спомена заштитникот на црквата во Цариград и братот на апостол Петар.

Ватикан Вести

Папата му ја честиташе 30. годишнината од службата Цариградски патријарх

Во видео-порака до вселенскиот патријарх Вартоломеј I, папата Фрањо му ја честиташе 30. годишнината од службата Цариградски патријарх, посакувајќи му „уште многу лета“.

Ватикан Вести

Папата до Вартоломеј I: Да ја зајакнуваме длабоката врска што веќе нѐ обединува

Во пораката до Цариградскиот патријарх Вартоломеј I по повод празникот на апостол Андреј Првоповиканиот, папата Фрањо истакна дека нивната заедничка одговорност пред актуелните предизвици произлегува од заедничката вера.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Еколошката криза бара одговорност, конкретност и стручност

Папата Фрањо отвори нов циклус студии на Папскиот Латерански универзитет во Рим, посветен на еколошките прашања, во соработка со Цариградската патријаршија и УНЕСКО. Во својот говор Светиот Отец истакна дека

Ватикан Вести

Патријархот Вартоломеј I испрати порака до Папата и италиjанскиот претседател

Со оглед на пандемијата која овие денови сериозно ја мачи Италија, екуменскиот цариградски патријарх ги вети своите молитви и изрази солидарност и блискост.

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј I ќе се сретне со Папата во Египет

Патријархот Вартоломеј I на 28 април 2017 година во Египет ќе се сретне со папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата упати порака до патријархот Вартоломеј I

На крајот од Генералната аудиенција, во среда 30 ноември, папата Фрањо ја поздрави цариградската Црква