Tag "Богородица"

Врати се на почетна
Вера Духовност

Октомвриска побожност

Месец октомври посебно е посветен на Мајка Божја и побожноста Света Бројаница

Вера Духовност

Мајска побожност

Мајската побожност, односно чествувањето на Пресвета Богородица во текот на месец мај е стара традиција на Црквата, која потекнува од средниот век.

Ватикан Вести

Папата: Марија ни кажува дека вистинската моќ е служењето, а да се владее значи да се љуби

Во пладневното обраќање на празникот Вознесение на Пресвета Богородица, Папата зборуваше за значењето на химната на Мајката Исусова „Величај“, која ни ја пренесува Евангелието според Лука и која зборува за

Ватикан Вести

Папата: Најдобрата молитва е отвореноста кон Божјата волја

Во пресрет на празникот Успението на Пресвета Богородица, папата Фрањо ги покани верниците во молитвеното училиште на Пресвета Богородица.

Вести Македонија

Струмица: Благословена статуата на Пресвета Богородица

По завршувањето на светата Литургија во црквата „Раѓање на Свети Иван Крстиел“ на Светол Вторник, 4 мај 2021 година епископот Стојанов, придружуван од парохот о. Гоце Костов, катедралниот парох о.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Богородица е близу до оние кои умираат сами во пандемијата

Продолжувајќи ја серијата катехези за молитвата, папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 24 март 2021 година зборуваше за молитвата во заедница со Исусовата мајка, која Тој ни ја довери

Ватикан Вести

Папата упати порака до поклониците во Лухан

По повод 40. поклонение на Богородица од Лухан во Центенариј, на југозападот од Аргентина, папата Фрањо упати видео порака до поклониците во која истакнува дека во време на пандемија е

Вера Семејство

Пет едноставни начини повеќе да наликуваме на Марија

Марија била зачната без грев, па кога гледаме на нејзиниот живот со цел таа да ги води нашите сопствени постапки, можеме да ја видиме рефлексијата на она што би било

Ватикан Вести

Папата повика во октомври секојдневно да се моли Света Бројаница

Светиот Отец одлучи да ги повика верниците од целиот свет секојдневно да молат Света Бројаница во текот на целиот месец октомври, кој е посветен на Богородица.

Вести Свет

Америка: Повторно просолзи статуата на Богородица

„Ако се докаже натприродна појава, тогаш мора да откриеме кој стои зад тоа: Бог или ѓаволот. Ве потсетувам дека Црквата верува во постоењето на отпаднати ангели, кои понекогаш се обидуваат