Tag "бискупи"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во Монголија: Црквата треба постојано да го навестува Исус

Вториот јавен говор Светиот Отец го одржа во сабота на 2 септември во катедралата Свети Петар и Павле во Улан Батор и потсети дека Исус е радосната вест што Црквата

Ватикан Вести

Папата: Служете им на луѓето како сведоци на Божјата љубов

На третиот ден од Апостолска посета на Демократска Република Конго, по утринската средба со младите и катехистите и по средбата со премиерот, папата Фрањо попладнето на празникот Сретение Господово, 2

Ватикан Вести

Папата се сретна со словачките бискупи, свештеници, монашки заедници и богослови

Прво и основно, потребна ни е Црква која заедно ќе оди, ќе оди низ животот со запален факел на Евангелието, рече Папата на 13 септември 2021 година, за време на

Ватикан Вести

Папата во Мадагаскар: Средба со бискупите во Мадагаскар

Во катедралата во Андохало, посветена на Безгешното зачнување на Богородица, која е сместена во населбата Ренивохитра во Антанариво, Папата се сретна со бискупите од Мадагаскар. На влезот во катедралата го

Ватикан Вести

Папата до епископите: Бидете татковци

На 8 септемри 2018 година папата Фрањо прими во аудиенција 75 епископи од мисионерските подрачја учесници на семинарот во организација на Конгрегацијата за евангелизација на народите. Обраќајќи им се Папата

Вести Свет

Францукиот претседател Макрон до француските бискупи

„Да се биде свесно слеп на духовната димензија која католиците ја внесуваат во својот морален, интелектуален, семеен, професионален и општествен живот, значи да се осудиш самиот себе на делумен поглед

Вести Свет

Хрватските епископи ја отфрлија Истанбулската конвенција

На 10 април, во Загреб започна 56-тата пленарна седница на Хрватската епископска конференција, која ќе траеше до 12-ти април.

Вести Свет

Русија: Писмо на католичките епископи до Владимир Путин

Католичките бискупи во Русија го поздравија реизборот на Владимир Путин за претседател на Руската Федерација со писмо потпишано од претседателот на епископска конференција монсињор Клеменс Пикел, епископ на Саратов.

Ватикан Вести

Папата се сретна со венецуелските бискупи

Папата Фрањо во четврток на 8 јуни 2017 година ги прими во аудиенција членовите

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да се бориме против корупцијата

Папата Фрањо испрати порака до сите латиноамерикански епископи, од 22 земји од тоа подрачје, кои на 9 мај 2017 година се собраа во Сан Салвадор на Генерално собрание на Советот