Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Пораст на насилството врз христијаните во Индија

Во Индија е во пораст насилството врз христијаните: во првите пет месеци од оваа година се забележани 260

Ватикан Вести

Папата: Без Светиот Дух верата станува идеологија

Ако нашиот духовен електоркардиограм покажува права линија, ако нашето срце не реагира

Вести Македонија

Ватиканска монета со ликовите на Петар и Павле

По повод 1500 години од мачеништвото на светите Петар и Павле Светиот Престол издаде монети од 2 евра,

Ватикан Вести

Папата го прими канадскиот премиер

На 29 мај 2017 година папата Фрањо го прими во аудиенција канадскиот премиер Џастин Трудо,

Вера Духовност

Како да ги контролираме мислите за време на молитвата

Во првите чекори од контемплантивниот живот најголема борба е онаа која се води во нашите мисли.

Вера Сведоштва

Ја заштитил Светата Причест и станал свештеник

Во своето родно место се вратил како свештеник за да слави света Евхаристија со своите сограѓани.

Ватикан Вести

Папата: Црквата постои заради навестување на Евангелието

Црквата постои заради навестување на Евангелието, што е нејзино главно и трајно послание

Ватикан Вести

За да се навести Исус, треба да се излезе од себе

Христијанинот е кроток и креативен мисионер – рече папата Фрањо на светата Литургија

Ватикан Вести

Кој служи со љубов на болните, Му служи на Исус

Верата делува најмногу преку љубовта – истакна Папата при посетата на детската болница Гаслини

Ватикан Вести

Папата до младите: Да не бидете туристи во животот

На денешните млади потребна им е храброст во морето на културата на осаменост и безнадежност