Tag "базилика Свети Петар"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Воскресно бдение со Папата: Со Исус ниту еден гроб нема да ја потисне радоста на животот

Во проповедта на Воскресното бдение кое го предводеше во базиликата Свети Петар, папата Фрањо ги охрабри верниците да не дозволат да бидат затворени во гробот на стравот и горчината и

Ватикан Вести

Папата на Божиќна света Литургија: Да ги насочиме очите кон вистинскиот Бог

Папата Фрањо ја предводеше полноќната божиќната света Литургија во базиликата Свети Петар, вечерта на 24 декември 2023 година и истакна дека „чудото на Божиќ“ е тоа што бесконечниот Бог „станува

Ватикан Вести

Кардинал Гамбети на празникот Тело и Крв Христова: Повикани сме како Исус да станеме Евхаристија

На светата Литургија, која ја служеше кардиналот Гамбети, во четвртоко 16 јуни 2022 година, на празникот Тело и Крв Христова, во базиликата Свети Петар, ги поттикна верниците да одат во

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Само слободната Црква е веродостојна

Во базиликата Свети Петар на празникот на првоапостолите Петар и Павле, 29 јуни 2021 година, Папата Фрањо служеше света Литургија и ги благослови палиумите, кои ги подели на новите надбискупи,

Ватикан Вести

 Папата Фрањо на Духовден ќе ја слави Литургијата во капелата на Пресветата Олтарска Тајна

На празникот Духовден во недела, 31 мај во 10.00 часот папата Фрањо ќе служи света Литургија во капелата на Пресветата Олтарска Тајна во базиликата на Свети Петар.

Ватикан Вести

Базиликата Свети Петар повторно отворена за верниците

По 68 дена, односно по скоро десет недели вратата на базиликата Свети Петар во Ватикан повторно е отворена и првите верници на 18 мај влегоа и учествуваа на светата Литургија

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Конзумизмот е вирус кој ја напаѓа верата

На 1 декември 2019 година, папата Фрањо во базиликата Свети Петар служеше света Литургија на заирски односно конгоански обред по повод 25 годишнината од основањето на Конгоанската католичка заедница во

Ватикан Вести

Папата на божиќната света Миса: Со прифаќањето на Исус се менува историјата на секој поединец.

Целата историја на човештвото е одбележана со незаситлива алчност сѐ до современиот парадокс, кога неколкумина уживаат во изобилство,

Ватикан Вести

Папата на светата Миса за посвета на елеј: Бог е блиску до својот народ

Бог е блиску до својот народ – рече папата Фрањо за време на светата Миса за посвета на елејот која ја предводеше во базиликата Света Петар.

Ватикан Вести

Папата служеше Литургија со мигрантите

Ова година сакав да го славам Светскиот ден на мигрантите и бегалците со света Литургија