Tag "базилика Свети Петар"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: На сите нас ни е потребно мајчинско срце

Мајка Божја е своерачниот Божји потпис на човештвото – рече папата Фрањо за време

Ватикан Вести

Папата ја предводеше Вечерната молитва и Te Deum

Светиот Отец на Старата година, во предвечерието на празникот Марија Богородица ја предводеше Вечерната молитва во базиликата Свети Петар, зборувајќи за својата благодарност за многуте начини на кои римските граѓани

Ватикан Вести

Папата: Сиромашните се нашиот пасош за рајот

Нашата евангелска должност е да се грижиме за нив бидејќи се наше вистинско богатство,

Ватикан Вести

Да учиме од Богородичната пресретлива и служителска вера

Со почитувањето на Марија значи го славиме Божјото доаѓање до луѓето, а од нејзината вера треба

Ватикан

Папата: Не повеќе сираци, туку деца

Исусовото послание кое кулуминираше со испраќањето на Светиот Дух има за цел да го обнови нашиот однос со Отецот, уништен со гревот; да нè изведе

Ватикан

Папата ќе ја отвори Светата врата во базиликата Свети Петар

Вторник, 8 декември 2015 година, на празникот Безгрешно Зачнување на Пресвета Богородица, по повод почетокот на Јубилејот на милосрдието, папата Фрањо на плоштадот Свети Петар

Ватикан

Папата Фрањо: И ние како Тома сакаме да го сретнеме Исус

Како што апостол Тома на крајот дошол до верата и се нашол пред „Месијата полн со благост, милосрдие и нежност“, така и ние од длабочината на срцето сакаме да се

Ватикан

Папата прогласи Јубилеј на милосрдието

Предводејќи ја првата Вечерна Недела на Божјото милосрдие, папата Фрањо на 11 април објави була насловена како„Misericordiae vultus“ со која прогласи Јубилеј на милосрдието.

Ватикан

Папата на бдението: Влегување во таинството

Оваа е ноќ на бдение. Господ не дреме и не спие, Господ е Твој чувар (Пс 120,4) за да го изведе од ропството и да му го отвори патот на

Македонија

Бискупот Стојанов го предводеше Пасхалното тродневие во катедралата во Скопје

Во концелебрација на свештеници од Скопската бискупија и Апостолскиот егзархат Н.В.П. д-р Киро Стојанов ја предводеше свечената света Литургија на Вечерата Господова на Велики Четврток