Tag "Аргентина"

Врати се на почетна
Вести Свет

Црквата во Аргентина ја критикува владата за вакцинирање на привилегирани лица

Католичката црква во Аргентина ја критикува владата на таа латиноамериканска земја поради привилегираното вакцинирање на политичари, приврзаници на владата и медиумите.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли за покојниот Марадона

Поглаварот на Католичката црква, папата Фрањо, реагираше на смртта на неговиот сонародник, легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона, кој почина од срцев удар на 60-годишна возраст во среда 25 ноември

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на здравствените работници

Светиот Отец на 21 ноември испрати видео порака во која изрази благодарност на аргентинските здравствени работници за нивното несебично служење на болните за време на пандемијата од „Ковид-19“.

Вести Свет

Милитанти во Аргентина го осквернаа Пресветото, го претепаа свештеникот и ја демолираа црквата

Група милитанти Мапучи упаднаа во петокот на 6 ноември во католичката црква во Аргентина, го претепаа свештеникот, го осквернија Пресветото и ја демолираа внатрешноста на црквата, извести Catholic News Agency.

Ватикан Вести

Папата упати порака до поклониците во Лухан

По повод 40. поклонение на Богородица од Лухан во Центенариј, на југозападот од Аргентина, папата Фрањо упати видео порака до поклониците во која истакнува дека во време на пандемија е

Ватикан Вести

Папата именува апостолски нунциј во Аргентина

На 22 февруари 2020 година, папата Фрањо го именува за апостолски нунциј во Аргентина монс. Мирослав Адамчuк, титуларен надбискуп на Отриколи и досегашен апостолски нунциј во Панама.

Вести Свет

Аргентина: Порака на епископите за заштита на животот

Аргентинските епископи изразија загриженост заради Протоколот за прекин на бременоста со кој на девојките од 13 години им е овозможено абортус дури и без родителска согласност, и заради воведувањето на

Вести Свет

Според аргентински весник Папата ќе ја посети својата татковина во 2020 година

Папата Фрањо ја повтори својата желба дека наскоро сака да ја посети својата татковина, Аргентина. „Со заддоволство би сакал наредната година да ја посетам Аргентина“ го цитира Папата аргентинскиот дневен

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Братството го победува насилството на оние кои богохулно го користат Божјото име

По повод 25 годишнината од атентатот извршен во седиштето на Здружението на израелска заемна помош во Аргентина, Папата упати писмо до здружението. Поминаа 25 години од таа трагедија – напиша

Свет

Во Аргентина скоро 2 милиони луѓе на Маршот за живот

Маршот за живот во Аргентина во различни облици редовно се одржува од 1998 година кога Аргентина прогласи 25 март да се одбележува како Ден на нероденото дете.