Tag "Апостолска посета"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Престојната посета во Марсеј папата Фрањо ја довери на Пресвета Богородица

Во вторник, 19 септември 2023 година, папата Фрањо ја посети базиликата Света Марија Велика за да ѝ го довери на Пресвета Богородица своето Апостолско патување во Марсеј

Ватикан Вести

„Христос е нашата иднина“ е мотото на посетата на Папата на Унгарија

Со мотото „Христос е нашата иднина“, папата Фрањо патува во Унгарија за да искаже близина со унгарските верници. Тоа е мотото на 41. апостолска посета на Папата во странство, откако

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Демократска Република Конго во пресрет на неговата апостолска посета

Додека папата Фрањо се подготвува да ја посети Демократска Република Конго и понатаму се одвиваат насилни напади во кои се убиени и ранети цивили, посебно на истокот на таа средноафриканска

Ватикан Вести

Посетата на Папата на ДР Конго ќе донесе нов воздух на конгоанскиот народ

Посетата на папата Фрањо, која ќе се случи на крајот на јануари 2023 година, ќе ги оживее мировните напори за сите оние кои бараат мир за конгоанскиот народ, коментираше конгоанскиот

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Папата во Бахреин, знак на единство и дијалог во трагичен момент во историјата

Бахреин се подготвува да го пречека наследникот на Петар. Државниот секретар, кардиналот Пиетро Паролин, во изјава за ватиканските медиумите, изрази благодарност за поканата до кралот на Бахреин, Хамад бин Иса

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе го посети Бахреин

Папата ќе ги посети Манама и Авали во Бахреин, каде се наоѓа катедралата Пресвета Богородица од Арабија, по повод Форумот за дијалог помеќу Исток и Запад. Тој ќе биде првиот

Вести Свет

Црквата во Малта

По повод апостолското патување на папата Фрањо на Малта (2 и 3 април 2022 година), ви ги пренесуваме статистички податоци за Црквата во таа островска држава, објавени на веб-страницата на

Вести

Кипар го пречекува папата Фрањо

На првиот ден од престојот на Кипар, папата Фрањо ќе се сретне со локалното свештенство и катехисти, ќе го посети шефот на државата и ќе се сретне со претставници на

Вести Свет

Словачка со нетрпение ја очекува посетата на Папата

Во неделата на 4 јули на крајот од пладневниот наговор папата Фрањо потврди дека во септември ќе ја посети Словачка. Тоа го најави во март во авионот на враќање од

Вести Македонија

Онлајн средба по повод посетата на Папата во Македонија

На 7 мај 2021 преку Зум апликацијата се одржа онлајн конференција по повод втората годишнина од посетата на Папата во Македонија со особен осврт на неговата средба со младите.