Tag "Сирија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Фрањевците од Асизи повикаа да се запре насилството во Сирија

Браќата Фрањевци од Асизи упатија апел до меѓународната заедница да го запре насилството во Сирија.

Вести Свет

Италијански Каритас и Pax Christi: Повик на молитва и пост за Сирија

Италијански Каритас и членовите на здружението Pax Christi, им предлагаат на своите членови

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо на Генералната аудиенција

Папата Фрањо упати апел на крајот од Генералната аудиенција на 5 април 2017 година

Ватикан Вести

Папата испрати 100.000 евра за сиромашните во Алепо

Откако служеше света Литургија за Сирија, папата Фрањо испрати 100.000 евра за сиромашните

Вести Свет

Божиќ во Сирија

Божиќ во шестата година од војната изгледа како првиот христијански Божиќ – рече кардинал Марио

Вести Свет

Кардинал Тагле предупреди на хуманитарната криза во Сирија

Кардинал Луј Антонио Тагле претседател на Меѓународниот Каритас во овогодинешната божиќна

Вести Свет

Децата од Сирија со апел за мир до Европскиот парламент

Преставници во Европскиот парламент оваа недела по пат на директна видео врска имаа можност во живо да слушнат сведоштва на деца од разрушениот сириски град Алепо и со нив да

Вести Свет

Децата од целиот свет молеа за децата во Сирија

Милион деца во целиот свет молеа света Бројаница за мир и единство во Сирија. Фондацијата со папскo правo „Помош на црквата во неволја“

Вести Свет

Нунцијот Марио Зенари ќе биде прв кардинал – нунциј

Најавувајќи ги имињата на новите кардинали, Светиот Отец најпрво го спомна надбискупот Марио Зенари апостолски нунциј во Сирија

Ватикан

Папата повторно упати апел за мир во Сирија

Папата при крајот на Генералната аудиенција на 28 септември 2016 година го повтори својот апел до конфликтните страни за мир во „саканата“ и измачена Сирија