Tag "света Литургија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Едноставната молитва може да Го трогне Бог

Господ е блиску до нас, Неговото сочувство ќе ги земе на себе нашите проблеми, нашите гревови и нашите внатрешни рани – рече папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да не го ставаме Бог настрана

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта истакна две однесувања на млаките христијани кои се покажуваат во однесувањето на  свештеничките поглавари кон Исус во храмот „стави го Бог

Ватикан Вести

Папата Фрањо служеше света Литургија за филипинската католичка заедница во Рим

Во неделата попладне, во базиликата Свети Петар, папата Фрањо служеше света Литургија за филипинската католичка заедница во Рим и го истакна нивното посебно послание: Нека вашата вера биде „квасецот“ во

Ватикан Вести

Папата: Да не се жалиме, Господ со нежноста нѐ утешува

Папата на светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта, на 10 декември 2019 година, одговори на прашањето кое произлегува од денешните литургиски читања: Како Господ утешува и поправа?

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Конзумизмот е вирус кој ја напаѓа верата

На 1 декември 2019 година, папата Фрањо во базиликата Свети Петар служеше света Литургија на заирски односно конгоански обред по повод 25 годишнината од основањето на Конгоанската католичка заедница во

Ватикан Вести

Папата: Смртта е средба со Господ која треба да се чека со надеж

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта на 29 ноември 2019 година зборуваше за крајот кој го очекува секој од нас, односно за смртта, прикажувајќи ја како момент

Ватикан Вести

Папата во Јапонија: Надминете го натпреварувањето заради профит; прифатете го секој живот

За време на светата Литургија служена во Јапонија на стадионот Токио Доме, папата Фрањо поттикна на размислување за нашите секојдневни одлуки за да не бидеме заробени или изолирани во барањето

Ватикан Вести

Папата: Не плашете се да седите на маса со грешниците

Вториот ден од посетата во Тајланд, четврток 21 ноември, папата Фрањо го заврши со свечено евхаристиско славење со повеќе од 60.000 верници на националниот стадион во Бангкок.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Кога Божјото Слово доаѓа во срцето се создава славење

Средбата со Божјото Слово нѐ исполнува со радост која е нашата сила – рече папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 3 Октомври, истакнувајќи

Ватикан Вести

Папата: Преку молитвата епископите нека бидат блиску до Бог

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 20 септември 2019 година, Папата побара да се моли за свештениците и епископите, поттикнувајќи ги на четири облици на