Tag "Папата Фрањо"

Врати се на почетна
Свет

Почесниот папа Бенедикт XVI заедно со папата Фрањо ќе го прослави 65 годишниот свештенички јубилеј

Почесниот папа Бенедикт XVI на 28 јуни во Апостолската палата ќе ја прослави во присуство на папата Фрањо 65 годишнина од своето свештеничко ракополагање

Ватикан

Папата: Научното истажување е извор на длабока радост

Светиот Отец на 11 јуни 2016 година ги прими во аудиенција учесниците на летната школа за астрономија која ја организираа исусовците при Ватиканската опсерваторија.

Ватикан

Папата: Да се проучи улогата на жената во Првата Црква

Папата на членовите на Унијата на монашки поглаварки им рече дека би било добро да се формира комисија која ќе го проучи прашањето за ѓакони жени во Црквата.

Ватикан

Папата се обрати до градот и светот (Urbi et Orbi)

Во воскресното обраќањеUrbi et Orbi – до градот и светот –  од балконот на Ватиканската базилика по светата Литургија на плоштадот Свети Петар, папата Фрањо

Ватикан

Единствен начин за надминување на стравот е верата

На 7 март започна вториот ден од духовните вежби за папата Фрањо и Римската Курија во Аричи под водство на о. Ермес Рончи.

Ватикан

Папа Фрањо ги посети младите кои се борат со зависноста

Папа Фрањо, во петок 26 февруари, ненајавено ја посети Заедницата Свети Карло при Италијанскиот центар за солидарност во близина на Кастел Гандолфо.

Ватикан

Кој не знае да простува сè уште не ја запознал љубовта

Папата Фрањо ја отвори Светата врата во базиликата Света Марија Велика и ги повика сите „со целосна доверба и без страв да потонат во Божјата љубов“

Ватикан

Фундаментализмот е болест која постои во сите религии

Папата на 30 ноември за време на повратниот лет во Рим коментираше серија на теми: од доверливите ватикански документи и судењето на двајцата новинари кои ја објавија

Македонија

Папата: Вечниот живот не е илузија, туку голема реалност

Папата на завршната Литургија во Средноафриканската Република истакна дека секој крстен треба постојано да раскинува со она што во него сè уште останало од стариот човек

Ватикан

Семејството го запира ширењето на пустината на самољубието

Папата Фрањо служеше света Литургија во универзитетскиот кампус во Најроби. Семејството и заштитата на животот рече се вредности со кои се запира ширењето