Tag "пандемија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светиот Престол предупредува на ограничувања на верските права за време на пандемија

Во видео порака до Советот за човекови права на ООН во Женева на 23 февруари 2021 година надбискупот Пол Ричард Галагер, секретар за односи со државите при Светиот Престол, предупреди

Ватикан Вести

Папата ги повика Бразилците да се обединат во борбата против пандемијата

Во пораката по повод акцијата во постот на Бразилската бискупска конференција против потрошувачката и себичноста, објавена на 17 февруари, папата Фрањо го повика бразилскиот народ на единство и соработка во

Вести Свет

Црквата во Европа моли за жртвите од пандемијата

Започнувајќи од Пепелница во епископските конференции на европскиот континент според утврден редослед ќе се служи света Литургија за жртвите од пандемијата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со дипломатски кор акредитиран во Светиот Престол

Здравствените, економските и социјалните последици од пандемијата беа главните теми на политичкиот говор, кој папата Фрањо го одржа во понеделник 8 февруари 2021 година, пред дипломатскиот кор акредитиран во Светиот

Вера Сведоштва

Што им советуваше Падре Пио на исплашените верници за време на пандемијата?

Италија беше опустошена од шпанскиот грип во 1918 година, па исплашените граѓани се обратија до Падре Пио за совет.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на здравствените работници

Светиот Отец на 21 ноември испрати видео порака во која изрази благодарност на аргентинските здравствени работници за нивното несебично служење на болните за време на пандемијата од „Ковид-19“.

Вести Свет

Порака на Италијанските епископи за Божиќниот пост

Епископската конференција на Италија на 24 ноември објави порака за Божиќниот пост во која ги повикува верниците во пандемијата на коронавирусот на нов занес на живеење на верата во предбожиќното

Ватикан Вести

Папскиот универзитет „Грегоријана“ нуди теолошки интернетски курс за пандемијата

Папскиот универзитет „Грегоријана“ во Рим понуди теолошки интернетски курс за пандемијата од коронавирусот кој започна на 5 ноември и ќе се одржува до средината на април наредната година.

Вера Сведоштва

Прочитајте го писмото на 107 годишната жена од Ирска за борбата против стресот од Ковид-19

Губејќи го сопругот, ќерките близначки и многу пријатели Ненси Стеварт ги цени животните предизвици.

Вести Свет

Обединетите нации: Заради коронавирусот 49 милиони луѓе во опасност од глад

Во светот се очекува глобална прехранбена криза која ќе погоди стотина милиони деца и возрасни, ако не се преземаат мерки за ублажување на последиците од пандемијата од Ковид-19 – предупреди