Tag "ООН"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Општото добро е поважно од зашитата на патентите

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации во Женева, надбискупот Иван Јурковиќ повторно побара праведна распределба на вакцините против коронавирусот.

Ватикан Вести

Говор на папата Фрањо на Генералното собрание во ООН: Мораме да ја прекинеме климата на недоверба (Видео)

„Мораме да ја прекинеме сегашната клима на недоверба. Во моментов сме сведоци на ерозија на мултилатерализмот“- рече Папата во однапред снименото видео, обраќајќи се на годишното Генерално собрание на Обединетите

Ватикан Вести

Папата на Генералното собрание на ООН по повод 75. годишнина

Канцеларијата за печат на Светиот Престол потврди дека папата Фрањо ќе се обрати на учесниците на Генералното собрание на Обединетите нации по повод 75 годишнината на таа организација.

Вести Свет

Помош за Сирија, но и апел за политичко решение

Европската унија и меѓународните донатори обезбедија за Сирија речиси 13 милијарди евра. Тоа е резултатот од IV. конференција за поддршка на население во таа земја која е во војна веќе

Ватикан Вести

Папата ја поддржа резолуцијата на ООН за општ прекин на огнот

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов ја пофали резолуцијата која Советот за безбедност на ООН ја усвои оваа седмица, а со која се бара прекин на сите конфликти кои се

Вести Свет

Обединетите нации: Заради коронавирусот 49 милиони луѓе во опасност од глад

Во светот се очекува глобална прехранбена криза која ќе погоди стотина милиони деца и возрасни, ако не се преземаат мерки за ублажување на последиците од пандемијата од Ковид-19 – предупреди

Ватикан Вести

Надбискупот Јурковиќ: Потребно е да се штити верската слобода, верувањето и приговорот на совеста

Не постојат права кои вредат помалку од другите – рече одлучно претставникот на Светиот Престол при ООН во Женева, констатирајќи дека последниот извештај на ООН кој е посветен на верската

Ватикан Вести

Папата: Вика во небото употребата на религијата за поттикнување омраза

На 20 декември 2019 година, папата Фрањо го прими во аудиенција Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш. На крајот заедно снимија видео порака

Вести Свет

Епископот Хиндер: Конфликтот во Јемен станува сѐ повеќе болен и насилен

Епископот Пол Хиндер, Апостолски викар за Јужна Арабија, за Ватикан њуз  зборуваше за заборавената војна во Јемен, каде што се чини дека ситуацијата станува сè подраматична. Тој, исто така, го

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо по повод декадата на ОН за семејно земјоделство

Во пораката која ја испрати до ООН за храна и земјоделство (ФАО), а која е објавена на 29 мај 2019 година, Папата изрази надеж дека одбележувањето на декадата на ОН