Tag "Македонски Каритас"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Регионална конференција на Каритас Европа 2020

Поради глобалната пандемија со Ковид-19 овогодинешната Регионална конференција на Каритас Европа 2020, која што требаше да се одржи во Андора, се одржа на 19 мај 2020 година виртуелно по пат

Ватикан Вести

Хуманитарна донација од општина Центар за Католичката црква во Скопје

Општина Центар донираше 40 прехранбени пакети хуманитарна помош на Католичката црква во Скопје.

Вести Македонија

Македонски Каритас продоложува да помага на најранливите категории

Од опасноста од зараза со коронавирус опфатено е целото општеството, тука влегуваат и хуманитарните делувања и активности. Како хуманитарна организација Македонски Каритас следејќи ги правилата и упатствата од релевантните државни

Вести Македонија

Во дворот на Скопската катедрала се одржа традиционалниот Божиќен саем

На 15 декември 2019 година во дворот на скопската катедрал во организација на Македонски Каритас и Катедралната парохијата „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје, а во соработка со Италијанската и Унгарската

Вести Македонија

Македонски Каритас ги прими претставниците на Парохискиот Каритас од Вијареџо

На 7 декември 2019 година во попладневните часови вработените од Македонски Каритас во посета ги примија претставниците на Парохискиот Каритас од Вијареџо (Лука) од Италија.

Вести Македонија

Одбележан Денот на Македонски Каритас

На 05.12.2019 во Скопје со пригодна програма беше одбележан Денот на Македонски Каритас

Вести Македонија

По патот на солидарноста и гласот на злоупотребуваните права

Во просториите на Македонски Каритас во вторник, 17 септември, се одржа средба меѓу вработените на Каритас, младите од Скопската парохија и претставниците на Виа Скалабрини 3 – Здружение за интеркултурална

Ватикан Вести

Папата до Меѓународниот Каритас: Личностa пред програмата

Црквата е повикана на евангелски жар, а не на „бизнис компромиси“ – рече папата Фрањо во својата проповед на литургиското славење во базиликата во Ватикан, по повод отворањето на 21.

Вести Македонија

Македонски Каритас учествуваше на Сабир Фестивал во Лече

Во италијанскиот град Лече во периодот од 16 до 19 2019 година се одржа Сабир фестивал – Медитерански културен настан, кој овозможува увид за медитеранските алтернативи во симболичните места на

Вести Македонија

Координација за поквалитено служење на лицата во потреба

Во среда 27 март 2019 година во просториите на Македоски Каритас се одржа средба на вработените од Каритас и претставниците на парохиските и монашките заедници кои каритативно делуваат на подрачјето