Tag "Интервју"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Интервју со Папата: „Еве како ја доживувам пандемијата…“

Како Папата ја доживува кризата предизвикана со Ковид-19? И како се подготвува за она што доаѓа потоа? Интервјуто со папата Фрањо го приреди Остин Ајвери.

Ватикан Вести

Папа: Противењето на нуклеарното оружје треба да влезе во Катехизмот на Католичката Црква

Разговарајќи со новинарите во авионот на враќање од Токи во Рим, папата Фрањо повторно ја истакна силната порака од Хирошима изразувајќи ги своите сомнежи што се однесува до нуклеарната централа

Ватикан Вести

Интервју на Папата за Ла Стампа: Потребен е дијалог меѓу народите

Папа во интервју за италијанскиот весник Ла Стампа – Ватикан инсајдер: Европа не смее да се расформира; треба да се почитуваат идентитетите на народите, но без затворање. На политиката, во

Вести Македонија

По повод Апостолската посета на папата Фрањо на Скопје – Македонија Католици.мк направи опширно интервју со Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко-скопски епарх

Превозвишени, познато е дека на 7 мај оваа година во еднодневна посета на Католичката црква во Македонија доаѓа Светиот Отец – папа Фрањо. Бидете љубезни и кажете ни нешто за

Ватикан Вести

Папата за Il Sole 24 Ore: Вистинските пари се создаваат со работа

Развивањето на солидарноста и создавање на нов економски поредок кој нема повеќе да произведува отпад, туку ќе ја збогатува економијата и ќе биде внимателен кон сиромашните и ќе ја намалува

Ватикан Вести

Папата даде интервју за Ројтерс

Филип Пулела, новинар на Ројтерс, разговараше со папата Фрањо за разни теми, меѓу кои за миграциската политика, односот на Светиот Престол со Кина, популизмот и реформите во Римската курија

Вера Сведоштва

Ален Делон: Ја сакам Богородица

Мојата голема љубов е Блажена Девица Марија – истакна познатиот француски глумец Ален Делон во разговор за списанието Paris Match, кој го пренесоа светските медиуми, толкувајќи дека ова е проштално

Ватикан Вести

Паролин: Ова година за Папата ќе биде во знакот на младите

Во 2018 година во центарот на вниманието на папата Фрањо и на целата Црква ќе бидат младите

Ватикан Вести

Папата: И јас понекогаш заспивам за време на молитвата

Понекогаш за време на молитвата ми се случува да заспијам. Тоа ѝ се случувало и на света Тереза

Ватикан Вести

Паролин: Мирот е незаменлив приоритет за папата Фрањо

„Мирот е јасен и незаменлив приоритет, како за папата Фрањо, така лично и за мене,“