Tag "животна средина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Ватикан се обврзува до 2050 година емисијата на стакленичките гасови да ја сведе на нула

Во сабота 12 декември 2020 година папата Фрањо ги повика земјите во светот да работат на постигнување нулта стапка емисија на стакленички гасови и вети дека Ватикан, најмалата земја на

Ватикан Вести

Порака на Папата на Твитер

Дали после кризата ќе продолжиме со економскиот систем на социјална неправда и негрижа за животната среда, за созданието, за заедничкиот дом? Да размислиме за тоа, повика папата Фрањо во пораката

Вести Свет

Европските Цркви повикуваат на прослава на „Времето на создаденото“ како Јубилеј на Земјата

Советот на европските епископски конференции (CCEE) и Конференцијата на европските цркви во заедничко соопштение објавено на 25 август 2020 година во Брисел по повод Светскиот ден на молитва за создаденото,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Христијански причини да се зачува созданието

Нешто повеќе од четири години по енцикликата „Лаудато си“, и коинцидирајќи со последните денови на Синодата за Амазонија, од печат излезе книга која содржи текстови и говори на папата Фрањо

Ватикан Вести

Прес-конференција на папата Фрањо во авионот при неговото враќање од Африка

Два часа по полетувањето од аеродромот „Антананариво“ на патот за Рим, папата Фрањо се состана со новинарите кои патуваа со истиот авион и им зборуваше повеќе од еден час одговарајќи

Вести Македонија

Викенд семинар во Скопје

Во просториите на Ординаријатот на Апостолскиот егзархат во Македонија

Ватикан Вести

Папата до конференцијата во Бон: Животната средина е важна за сите

Заштитата на животната средина е предизвик за сите – истакнува папата Фрањо во својата порака

Ватикан Вести

Папата: Да не ја злоупотребуваме животната средина

Војната секогаш предизвикува сериозна штета за животната средина.

Ватикан

Вечерна богослужба за зачувување на животната средина

Папата Фрањео на 1 септември 2016 година во базиликата Свети Петар во Ватикан ќе служи Вечерна богослужба за зачувување на животната средина, соопштено е од Ватикан.

Ватикан

Папата во ООН: Иднината бара храбри одлуки

„Никогаш досега во својата 70 годишна историја, Обединетите нации немале чест Римски папа да го започне Генералното собрание на организацијата“. Со овие зборови, Генералниот секретар го поздрави папата Фрањо