Tag "Египет"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата разговараше телефонски со Тавардос II: Обединети во тешките моменти

Папата Фрањо му се јави на коптскиот православен патријарх на Египет како би ја обновил врската на братство во ова време на пандемија.

Вести Свет

Кардинал Сандри е Папски претставник на прославата во Египет

На прославата 800. години од срдбата помеѓу свети Фрањо и султанот Малик ал-Камил во Египет, папата Фрањо ќе го претставува кардинал Леонардо Сандри.

Ватикан Вести

Папата упати видео порака до Коптската православна црква

Папата упати видео порака по повод празникот Божиќ според јулијанскиот календар, како и за осветувањето на новата катедрала „Рождество Христово“, во околината на Каиро.

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство по експлозијата на бомба во Египет

Во телеграмата упатена до египетскиот претседател Ал-Сиси, Папата го осуди тој „суров и бесмислен“ чин во кој загинаа четири луѓе.

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од атентатот во Египет

Во неделата 4 ноември 2018 година, папата Фрањо во пладневниот наговор ги спомна жртвите од нападот на ходочасниците во Египет, изрази жалост и ги вети своите молитиви.

Вести Свет

Египет: Нема откажување на божиќните Литургии

Патријархот на Коптската православна Црква Тавадрос II, во неделата на 31 декември 2017 година,

Ватикан Вести

Сочувство од Папата по повод терористичкиот напад во Египет

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство по повод вчерашниот терористички напад на џамија во Египет,

Вести Свет

Во Египет се затворени најмалку 58 цркви

„Меѓународното друштво за загрозени луѓе“ ги обвинува египетските дека произволно

Вести Свет

Помош за катедралата во Луксор

Единствената црква, која беше во можност да собере околу 4500 верници, повеќе не постои.

Ватикан Вести

Папата испрати телеграма со сочувство за загинатите копти

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство до египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси