Tag "Галагер"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ги прими белгискиот крал Филип и кралицата Матилда

По средбата со папата Фрањо, кралот и кралицата разговараа со надбискупот Галагер, секретар за односи со држави и меѓународни организации. Меѓу темите на разговор беа и некои меѓународни прашања како

Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција ја прими претседателката на Република Словенија

Папата Фрањо во Ватикан ја прими претседателката на Република Словенија Наташа Пирц Мусар, каде што разговараа за позитивните билатерални односи, војната во Украина и нејзините глобални последици, како и политичката

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Хуманитарната мисија на Каритас „понеопходна од кога било“

Секретарот за односи со државите и меѓународните организации на Ватикан, надбискупот Пол Ричард Галагер им се обрати на учесниците на Генералното собрание на Каритас Интернационалис што се одржува во Рим,

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими премиерот на Украина

Папата Фрањо се сретна со украинскиот премиер Денис Шмихал, кој потоа разговараше и со државниот секретар кардинал Паролин и монсињор Галагер, при што беа истакнати повеќе прашања поврзани со војната

Ватикан Вести

Светиот Престол пристапи кон Конвенцијата за климатски промени и Парискиот договор

Светиот Престол поднесе документ за пристапување кон Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени и Парискиот договор. За пристапот на договорите зборуваше кардиналот Пиетро Паролин на состанокот за грижата

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Папата сака да го спаси христијанството на Блискиот Исток

Обидот да се запре егзодусот на христијаните од Блискиот Исток беше една од причините зошто папата Фрањо одлучи да отпатува за Ирак. Ова го истакна надбискупот Пол Галагер, секретар за

Ватикан Вести

Светиот Престол предупредува на ограничувања на верските права за време на пандемија

Во видео порака до Советот за човекови права на ООН во Женева на 23 февруари 2021 година надбискупот Пол Ричард Галагер, секретар за односи со државите при Светиот Престол, предупреди

Ватикан

Папата го прими ирачкиот премиер

Папата Фрањо на 10 февруари 2016 година го прими во аудеинција во Ватикан премиерот на Ирак Хајдер ал – Абади, кој потоа се сретна и со ватиканскиот Државен секретар,

Ватикан

Папата ги прими управителите на Сан Марино

Светиот Отец ги прими капетаните управители на Република Сан Марино, при што се истакнати добрите односи помеѓу Светиот Престол и Сан Марино