Tag "видео-порака"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до учесниците на индонезискиот мисиски конгрес: Христијанинот секогаш оди напред

Папата Фрањо упати видео порака по повод почетокот на индонезискиот Национален мисиски конгрес, кој се одржува од 1 до 4 август во Џакарта, на тема: „Крстен и пратен“. Го живееме

Ватикан Вести

Папата до романскиот народ: Доаѓам кај вас за да одиме заедно

По повод претстојното Апостолски патување од 31 мај до 2 јуни 2019 година во Романија, Светиот Отец упати видео порака: „Веќе ја чувствувам радоста да се сретнам со патријархот и

Ватикан Вести

Папата до Мароканците: Доаѓам како поклоник на мирот

На христијаните и муслиманите Бог им го доверил светот за одговорно да го чуваме и сочуваме за идните генерации.

Ватикан Вести

Папата: Не може да се зборува за одржлив развој без солидарност

Ал Саламо Алаикум! Миро со вас! Со тие зборови папата Фрањо ја започнува видео пораката упатена до учесниците на Светскиот самит на влади (World Government Summit), кој се одржува од

Ватикан Вести

Видео пораката на папата Фрањо до народот во Обединетите Арапски Емирати

Папата Фрањо во четврток 31 јанаури 2019 година по повод апостолската посета на Обединетите Арапски Емирати упати видео порака до народот на оваа арапска земја

Ватикан Вести

Преку видео порака Папата им се обрати на младите

Излези од себе и стави се во служба на другите – со тие зборови упатени преку видео порака, папата Фрањо им се обрати на младите во целиот свет, на верниците

Ватикан Вести

Папата до младите од Карибите: Љубовта никогаш не престанува

Папата Фрањо упати видео порака до учесниците на „Денови на млади од Карибите“, кои започнаа на 10 јули, а ќе завршат на 23 јули. Во ценаторот на вниманието на таа

Ватикан Вести

Папата: Го читате ли Евангелието секој ден?

Во видео пораката до учесниците на 2. национална средба на млади во Аргентина, папата Фрањо ги повика младите Аргентинци да го читаат Евангелието барем две минути дневно. Освен тоа Папата

Ватикан Вести

Папата до млaдите: Не плашете се да бидете свети

На 13 мај 2018 година, папата Фрњо упати видео-порака до учесниците на меѓународното богородично бдение во светилиштето „Свети Гаврил“ недалеку од италијанскиот град Терама. Папата својата порака пред сѐ ја

Ватикан Вести

Папата упати видео порака до младите Кубанци

Светиот Отец во саботата на 21 април 2018 година испрати видео – порака до младите од Куба велејќи им никогаш да не се плашат да го слушнат Божјиот повик.