Tag "Бугарија"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати писмо со сочувство по повод смртта на Никополскиот бискуп Петко Христов

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов на 15 септември 2020 година упати писмо со сочувство до Апостолскиот администратор на Никополската бискупија монс. Страхил Каваленов по

Вести Свет

Папата го именува отец Румен Станев за помошен епископ на Софиско-Пловдивската бискупија

Папата Фрањо на 5 септември 2020 година го именува отец Румен Иванов Станев, поранешен парохиски свештеник во црквата „Свети Михаил Архангел“ во Раковски, за помошен епископ на Софиско-Пловдивската бискупија, со

Ватикан Вести

Папата: Марија нека ги благослови Бугарија и Македонија

Папата Фрањо во текот на Генералната аудиенција се заблагодари на бугарскиот и македонскиот народ за срдечниот прием и се осврна на главните точки од посетата. На крајот го истакна примерот

Свет

Кардинал Паролин ја посети Бугарија

Кардинал Пиетро Паролин, Папски државен секретар, од 19-22 март 2016 година престојуваше во Бугарија. Во Софија ја предводеше Литургија во катедралата „Успение на Пресвета Богородица“

Македонија

Средба на верниците од Радово и Ново Делчево

Во недела 28 јуни 2015 парохијата Свети Пророк Илија – Радово беше посетена од група верници од парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ – Ново Делчево,

Македонија

Месец јуни посветен на побожноста Срце Исусово

Оваа година за верниците кои во славењето на празниците го следат јулијанскиот календар се падна така што крајот на месец мај посвтен на Марија и почетокот на месец јуни