Tag "бискупи"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во Мадагаскар: Средба со бискупите во Мадагаскар

Во катедралата во Андохало, посветена на Безгешното зачнување на Богородица, која е сместена во населбата Ренивохитра во Антанариво, Папата се сретна со бискупите од Мадагаскар. На влезот во катедралата го

Ватикан Вести

Папата до епископите: Бидете татковци

На 8 септемри 2018 година папата Фрањо прими во аудиенција 75 епископи од мисионерските подрачја учесници на семинарот во организација на Конгрегацијата за евангелизација на народите. Обраќајќи им се Папата

Вести Свет

Францукиот претседател Макрон до француските бискупи

„Да се биде свесно слеп на духовната димензија која католиците ја внесуваат во својот морален, интелектуален, семеен, професионален и општествен живот, значи да се осудиш самиот себе на делумен поглед

Вести Свет

Хрватските епископи ја отфрлија Истанбулската конвенција

На 10 април, во Загреб започна 56-тата пленарна седница на Хрватската епископска конференција, која ќе траеше до 12-ти април.

Вести Свет

Русија: Писмо на католичките епископи до Владимир Путин

Католичките бискупи во Русија го поздравија реизборот на Владимир Путин за претседател на Руската Федерација со писмо потпишано од претседателот на епископска конференција монсињор Клеменс Пикел, епископ на Саратов.

Ватикан Вести

Папата се сретна со венецуелските бискупи

Папата Фрањо во четврток на 8 јуни 2017 година ги прими во аудиенција членовите

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да се бориме против корупцијата

Папата Фрањо испрати порака до сите латиноамерикански епископи, од 22 земји од тоа подрачје, кои на 9 мај 2017 година се собраа во Сан Салвадор на Генерално собрание на Советот

Ватикан Вести

Канадските бискупи кај папата Фрањо

На 27 март 2017 година, папата Фрањо ги прими во аудиенција членовите на Бискупската конференција на Западна Канада, по повод нивната посета „Ад Лимина“. Бројните се општествените предизвици и пасторални

Ватикан

Папа Фрањо: Аудиенција за бискупите од мисионерските области

Сатаната има две оружја со кои настојува да ја уништи Црквата од внатре, а тоа се парите и поделбата – истакна папа Фрањо на 9 септември 2016 на аудиенцијата за

Свет

Белгиските бискупи повикаа на солидарност со азилантите

Пред големото побарување за азил кој последниве неколку месеци ја зафати и Белгија, белгиските бискупи одговарајќи на повикот на Меѓународниот Каритас,