Tag "Белгија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го поздрави членовите на хорот „Ѕуница“

Пред Генералната аудиенција во среда 3 април 2019 година папата Фрањо во малата сала покрај салата Павле VI во Ватикан ги поздрави претставниците од домот за стари лица од Бонхајден

Ватикан Вести

Сочувство на папата Фрањо по повод смртта на кардинал Годфриед Данелс

Белгискиот кардинал Годфриед Данелс почина на 14 март 2019 година во својот дом во Малинес во 86 година од животот. По неговата смрт Кардиналскиот колегиум го сочинуваат 222 члена, од

Вести Свет

Европските епископи се помолија за жртвите од Првата светска војна

Епископите на Советот на епископските конференции од земјите на Европската унија одржа пленарна сесија во Фландрија. На почетокот на сесијата го посетија белгискиот град Ипер и се помилија за жртвите

Свет

Белгиските епископи се молат за жртвите во Брисел

Белгиските епископи ја изразија својата „потиштеност“ од терористичките нападите извршени на 22 март во Брисел.

Свет

Тужат Католички дом за нега затоа што одбил евтаназија

Семејството на една стара жена која боледувала од рак и сакала да биде евтанизирана, го тужи белгискиот католички дом за нега „ Свети Августин“ во Диест

Свет

Белгиските бискупи повикаа на солидарност со азилантите

Пред големото побарување за азил кој последниве неколку месеци ја зафати и Белгија, белгиските бискупи одговарајќи на повикот на Меѓународниот Каритас,