Tag "аудиенција"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го прими во аудиенција претседателот на Словачка

Папата Фрањо на 14 декември 2018 година го прими во аудиенција претседателот на Република Словачка, Андреј Киска, кој потоа се сретна со државниот секретар, кардинал Пиетро Паролин и секретарот за

Ватикан Вести

Папата: Светоста е патот за реформа на Црквата

Секој христијанин е повикан на светост, на патот кој треба да се помине во духот на љубовта, внатрешна тишина и во херојство на надворешната тишина. Пример за тоа е блажен

Ватикан Вести

Папата ги прими епископите кои учествуваат на духовни вежби

Папата Фрањо во аудиенција ги прими епископите кои учествуваа на духовни вежби, одржани во организација на Конгрегацијата за епископи.

Вести Македонија

Папата Фрањо го прими во аудиенција премиерот Заев

На 25 мај 2018 година папата Фрањо го прими во аудиенција премиерот на Република Македонија, г-дин Зоран Заев придружуван од државно црковна делегација, во чиј состав од Католичката црква беше

Ватикан Вести

Папата до богословите: Сакајте го Бог и ближниот

На 21 април 2018 година папата Фрањо по повод неколку годишнини кои се слават во Црквата во Англија и Велс ги прими во Ватикан поглаварите и студентите богослови во англискиот

Ватикан Вести

Папата: Потребно е да се шири културата на прифаќање

Служење и соработка со Сvетиот Престол веќе повеќе од 20 години – тоа е ангажирањето на заедниците од италијанската покраина Трентино, истакна папата Фрањо на 24 март 2018 година во

Ватикан Вести

Папата ги прими членовите на Претседателството на БиХ

Во сабота 24 февруари 2018 година папата Фрањо во аудиенција во Апостолската палата во Ватикан

Ватикан Вести

Папата ги прими во аудиенција сопругот и ќерката на Асија Биби

На 24 февруари 2018 година папата Фрањо во приватна аудиенција ги прими сопругот и најмладата ќерка на Асија Биби, христијанка од Пакистан, која веќе 9 години е во затвор поради

Вести Свет

Папата Фрањо го прими кардинал Пуљиќ

Папата Фрањо на 19 февруари 2018 година го прими во аудиенција врхбосанскиот надбискуп, кардинал Винко Пуљиќ,

Ватикан Вести

Папата го прими турскиот претседател Ердоган

На 5 февруари 2018 година папата Фрањо во Апостолската палата во Ватикан го прими претседателот