Tag "Аргентина"

Врати се на почетна
Свет

Во Аргентина скоро 2 милиони луѓе на Маршот за живот

Маршот за живот во Аргентина во различни облици редовно се одржува од 1998 година кога Аргентина прогласи 25 март да се одбележува како Ден на нероденото дете.

Вести Свет

„Más por Menos“ – Солидарност на Црквата во Аргентина

За овогодинешната акција за собирање прилог „Más por Menos“ („Повеќе за помалку“) за Ватикан њуз зборуваше монс. Дамијан Битар епископ на Обера во Аргентина.

Вести Свет

Не сите се среќни поради заштитата на животот во Аргентина

Не сите се среќни поради заштитата на животот во Аргентина: pro-choice активистите ја ишараа црква откако Сенатот го одби да го декриминализира абортусот.

Вести Свет

Во земјата на папата Фрањо Аргентина победи животот

Аргентинските сенатори гласаа со 38 гласа „против“ и 31 глас „за“ и така го отфрлија законот кој требаше да го легализира абортусот до 14. седмица од бременоста

Ватикан Вести

Папата: Го читате ли Евангелието секој ден?

Во видео пораката до учесниците на 2. национална средба на млади во Аргентина, папата Фрањо ги повика младите Аргентинци да го читаат Евангелието барем две минути дневно. Освен тоа Папата

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на аргентинскиот народ

Папата Фрањо упати писмо до аргентинскиот народ во кое се заблагодарува на своите сонародници на добрите желби по повод петгодишнината од неговиот понтификат.

Ватикан Вести

Папата до затворениците: Надежта ги надминува сите проблеми

Казна без хоризонт и надеж не е плодоносна – истакна папата Фрањо во видео порака која ја упати

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими амбасадорот на Аргентина

На 10 март 2017 Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов го прими

Ватикан Вести

Папата: Радост за присуството на Осерваторе Романо во Аргентина

Со радост го поздравувам новото присуство на весникот Осерваторе Романо во Аргентина – стои во пораката

Ватикан

Папата ја поддржа иницијативата „ Más por Menos“

Папа Фрањо ја поддржа кампањата „Más por Menos“ (Повеќе за помалку) која се одржува во Аргентина од  10 до 11 септември, во чии рамки се собираат средства за помош на