Tag "Апостолска посета"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Грег Бурк: Папата во Египет нема да користи блиндиран автомобил

Постојат три главни причини за Апостолската посета на Папата на Египет:

Ватикан Вести

Папата ќе го посети Египет

Од 28 до 29 април папата Фрањо ќе го посети Египет.

Ватикан Вести

Папата во септември ќе ја посети Колумбија

На 10 март 2017 година, Ватикан најави дека папата Фрањо во септември оваа година ќе ја посети Колумбија.

Ватикан Вести

Папата прими делегација на верници католици од Грузија

Папата Фрањо на 1 декември 2016 година ја прими делегацијата на верници католици од Грузија

Ватикан Вести

Ова е славење на светоста која се состои во љубовта кон Бог и кон нашите браќа и сестри

Папата Фрањо ја заврши својата посета на Шведска со света Литургија на стадионот Swedbank во градот Малме.

Ватикан Вести

Папата: Без Бог не можеме ништо да направиме

Светот од христијаните очекува заедничко сведоштво, католиците и лутераните заедно да го навестуваат Словото Божјо

Ватикан Вести

Папата даде интервју по повод посетата на Шведска

Не можете да бидете католици и секташи – истакна папата Фрањо во пресрет на апостолското патување во Шведска, кое ќе го започне на 31 октомври за да учествува на екуменската

Ватикан

Папата за посетата на Грузија и Азербејџан

Светиот Отец Генералната аудиенција на 5 октомври 2016 година ја посвети на својата неодамнешна посета на Грузија и Азербејџан и со Ерменија,

Ватикан

Папата Фрањо се сретна со патријархот Илија II

Папата Фрањо на 30 септември 2016 година кратко после 17.00 часот според локално време се сретна со Илија II католикос и патријарх на цела Грузија во палатата на патријархатот.

Ватикан

Папата се обрати до државните власти на Грузија

По службениот пречек во Грузија и средбата со претседателот Ѓорѓи Маргвелашвили, на 30 септември 2016 година папата Фрањо до претседателот на државата,