Tag "јубилеј"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Рим е универзален град, јубилејот нека ги подобри пристојноста и услугите и нека ја приближи периферијата

На 10 јуни 2024 година, папата Фрањо го посети Римскиот Капитол, потсетувајќи се на историјата на Градот, поттикна дека тој продолжува да го покажува „своето вистинско лице“, гостопримлив, пријатен, дарежлив: огромниот прилив на ходочесници, туристи и мигранти не треба да се смета товар; секој проблем на Рим е во облик на неговата големина и од кризен фактор може да стане развој. Папата се заблагодари на италијанската влада за целосната подготвеност да соработува со црковните власти за успешна прослава на Светата

Ватикан Вести

Ангел Господов: Покажете колку е убаво да се сака Господ

Во неделната молитва Ангел Господов, папата Фрањо истакна дека Исус нè охрабрува со својот живот и радост да сведочиме колку е убаво да се сака Исус, нагласувајќи дека навестувањето на Евангелието никогаш не е „загубено време“.

Ватикан Вести

Папата: Исус е изворот на неповторливата светост на свети Фрањо

Светиот Отец во понеделник 31 октомври 2022 година во аудиенција ги прими членовите на Црковната координација за 800-годишнината од упокојувањето на свети Фрањо Асишки, кои ја започнуваат тригодишната подготовка за прославата, која pak својот врв ќе го има во 2026 година.

Ватикан Вести

Папата упати честитка до Црквата во Чиле

Папата Фрањо, по потекло од соседна Аргентина, испрати своерачно напишана честитка до Црквата во Чиле, која слави половина милениум христијанство.

Вести Македонија

Во Петралинци започна прославата 90 години постоење на Католичката црква

Со благослов на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, на 29 декември 2019 година, со света Литургија беше отворена Јубилејната година по повод 90 години Католичка црква свети Кирил и Методиј во Петралинци

Вести Македонија

Радово: Отец Георги Ангелов прослави 60 години свештенство

На 12 мај 2019 година во парохиската црква „Свети пророк Илија“ во Радово, Н.В.П. монс. – др Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх во заедништво со епископот од Стенфорд

Ватикан Вести

Папата слави 60 години монаштво во Дружбата Исусова

Папата Фрањо на 11 март 2018 година го прослави својот 60. годишен јубилеј како член на монашката заедница Дружба Исусова.

Вести Свет

Фатима: Затворање на 100 годишниот јубилеј од објавите на Богородица

Со меѓународно поклонение на 12 и 13 октомври 2017 година, предводено од епископот на епархијата

Ватикан Вести

Папата: Тешко на Црквата или на некоја посветена личност, или на конгрегација ако го загуби вкусот

Светата Литургија која папата Фрањо ја служеше во базиликата Свети Иван Латерански

Ватикан Вести

Папата до пијаристите за потребата од евангелизациска педагогија

Продолжете го своето делување со ентузијазам, посветеност и надеж за слава Божја и корист