Tag "јубилеј"

Врати се на почетна
Македонија

Кардинал Пуљиќ го прослави својот 25 годишен јубилеј од хиротонијата

Неговото Преосвештенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија на 19 јануари 2016 година присуствуваше на свечена Миса во Катедралната црква

Ватикан

Кардинал Тагле за јубилејот на милосрдието

Кардинал Луис Антонио Тагле, претседател на Меѓународниот Каритас, оваа недела на духовните вежби за римските свештеници говори за милосрдниот Бог

Македонија

Прославен јубилејот 90 години од основањето на парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица

Јубилејот 90 години од основањето на парохијата Успение на Пресвета Богородица – Струмица е прославен со света архиерејска Литургија во недела 15 ноември 2015 година

Ватикан

Папата Фрањо: Mиграцијата е предизвик, милосрдието е одговор

„Мигрантите и бегалците се предизвик. Одговор на Евангелието на милосрдието“. Тоа е темата која ја избра папата Фрањо за 102-тиот Светски ден на мигрантите и бегалците.

Ватикан

Папата Фрањо: Јубилејната година во знакот на Дева Марија

На празникот Вознесение на Блажена Дева Марија со телото и душата во небото, папата Фрањо го молеше Ангеловиот поздрав заедно со верниците, кои се собраа на плоштадот Свети Петар.

Ватикан

Монсињор Физикела: Милосрдието е ликот на Христос

„Милосрдието е ликот на Христос, кој допира до сите“. Ова го истакна за Радио Ватикан монсињор Рино Физикела, претседател на Папскиот совет за промоција на новата евангелизација,

Ватикан

Светата Година на милосрдието ќе биде прогласена на 11 април

Откако Светиот Отец на 13 март најави Света Година на милосрдието, на 11 април во базиликата Свети Петар ќе ја објави и булата со која го прогласува Јубилејот.

Колумни Размислување Свет

Јубилејните години во традицијата на Црквата

Јубилејот е старозаветна институција, самиот збор доаѓа од еврејскиот збор јубал, рог на овен на кој се трубело при (свечено замислениот) чин на прогласување на јубилејна година.

Ватикан

Папата Фрањо за Светата година на милосрдието: Ова е милосно време

Вонредната света година, Јубилејот на милосрдието ќе започнат на празникот Безгрешно зачнување 2015 година, а ќе завршат на 20 ноември 2016 година на празникот Христос Цар на сите созданија.