Tag "Шри Ланка"

Врати се на почетна
Вести Свет

Шри Ланка: На тројца бискупи им е забрането да коментираат за работата на владината комисија

Владина комисија во Шри Ланка која ги истражува минатогодишните велигденски атентати им забрани на тројца помошни бискупи во Коломбо да коментираат за работата на Комисијата сѐ додека не заврши истрагата.

Вести Свет

OН предупредуваат за зголемувањето на етничките и верските тензии во Шри Ланка

„Додека властите состојбата по бомашките напади ја ставија донекаде под конторла, многу верски заедници сѐ уште се загрижени за нивната безбедност“, истакна на 26 август специјалниот известувач на ОН за

Вести Свет

Кардинал Фелони: Црквата во Шри Ланка е посетена повеќе од пред нападите

За време на посетата на Шри Ланка, кардинал Филони ја посети христијанската заедница која се оправува од атентатот извршен на Велигден и ја пренесе близината и солидарноста на папата Фрањо

Вести Свет

Сојузот на азиски епископски конференции: Молитва за жртвите

По нападите кои се случија на Велигден во Шри Ланка уапсени се 40 луѓе. Според последните проценки загинаа 310 лица, а 500 се повредени. Федерацијата на азиските епископи ја изрази

Вести Свет

Верските авторитети со осуда за терористичките напади во Шри Ланка

Насилството не смее да поттикне ново насилство. Од водачите на христијанските Цркви како и од еврејскиот и исламскиот свет едногласно доаѓа одлучна осуда на терористичките напади во Шри Ланка. Истовремено

Вести Свет

Кардинал Рајнит: Да го следиме Христовиот пример на крстот

Сите наши католички заедници ги повикавме на мир, да не ја земаат правдата во свои раце и погребите да се одвиваат во мир.

Ватикан Вести

Папата уште еднаш ја изрази својата близина со народот во Шри Ланка

Во обраќањето по молитвата Царице небесна на Светол понедленик, на 22 април папата Фрањо уште еднаш ја изрази својата близина со народот во Шри Ланка и рече дека се надева

Ватикан Вести

Папата ги прими организаторите на апостолската посета на Шри Ланка

На 13 октомври 2017 година, Светиот Отец ги прими членовите на Организацискиот одбор за апостолската посета на Шри Ланка во јануари 2015 година.