Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Божиќната елка на плоштадот Свети Петар во Ватикан оваа година е подарок од Словенија

Овогодинешната божиќна елка на плоштадот Свети Петар во Ватикан, која ќе биде 28 метри ќе биде подарок од Словенија, а божиќната пештера ќе ја постави општината Кастели од италијанската покраина

Ватикан Вести

Папата моли за жртвите на терористичкиот напад во Ница

Папата Фрањо најенергично го осуди терористичкиот напад во базиликата Нотр Дам во францускиот град Ница кој се случи на 29 октомври и воедно моли за трите невини жртви и нивните

Ватикан Вести

Повторно откажани Генералните аудиенции со присуство на народ

Генералните аудиенции на папата Фрањо во среда со присуство на народ повторно се откажуваат, соопшти на 29 октомври 2020 година Канцеларијата за печат при Светиот Престол.

Ватикан Вести

На задушница папата Фрањо ќе служи света Литургија на германските гробишта во Рим

Папата Фрањо на Задушница 2 ноември 2020 година ќе ја предводи светата Литургија на германските гробишта во заводот Кампо Санто Теутонико во Рим.

Ватикан Вести

Папата одлучи кардинал Пулиќ да продолжи со службата

Папата Фрањо во четврток 29 октомври му испрати на кардинал Пулиќ писмо во кое го известува дека останува на местото врхбосански надбискуп „додека не се одлучи поинаку“.

Вести Македонија

Претседателот Пендаровски упати писмо со сочувство по повод смртта на монс. Циримотиќ

По повод смртта на монс. Антун Циримотиќ, писмо со сочувство до Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов упати претседателот на Македонија г-дин Стево Пендаровски.

Вести Македонија

Во Скопската катедрала се служеше света Литургија за покојниот монс. Антун Циримотиќ

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов на 29 октомври на градските гробишта Бутел во Скопје го предводеше погребниот обред на покојниот свештеник на Скопска бискупија, монс.

Вера Сведоштва

Своето страдање го претворила во успешно медиумско служење на Бог

Наскоро блажена Гаетана Толомео попозната по прекарот Нучија која заболела од прогрсивна парализа која ги унакажала екстремитетите во раното детство. Во животот немала многу прилики, но со силата на Светиот

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Секогаш кога молиме и Исус моли со нас

На Генералната аудиенција во среда 28 октомври 2020 година папата Фрањо зборуваше за Христовото крштение на реката Јордан. Со својата молитва, објасни Папата, Исус отвори ‘премин’ на небото како би

Вести Македонија

Денес на градските гробишта Бутел ќе биде погребен монс. Циримотиќ

Денес, 29 октомври 2020 година на градските гробишта Бутел во Скопје во 12.00 часот ќе биде погребен монсињор Антун Циримотиќ. Погребниот обред ќе го предводи монс. Киро Стојанов. Во 18.00