Tag "Филипини"

Врати се на почетна
Вести Свет

Со помош на чудотворниот медалјон до олимписко злато

Филипинските католички бискупи и честитаа на Хидилин Дијаз, дигачка на тегови, не само на првиот златен медал за Филипините досега, туку и на сведоштво за нејзината посветеност кон Пресвета Богородица.

Ватикан Вести

Папата до филипинските верници: Многу страдавте, но благодарение на верата секогаш одново се подигнувате

По повод 500 години евангелизација на Филипините папата Фрањо на верниците им упати видео порака во која им се заблагодарува за тоа што знаеле да го даруваат она што бесплатно

Ватикан Вести

Папата: Црквата не е повикана да осудува, туку да го донесува Христос

На светата Литургија служена во базиликата Свети Петар по повод 500 години од евангелизацијата на Филипините, папата Фрањо се заблагодари на католиците во таа азиска земја, трета по број во

Ватикан Вести

Папата моли за настраданите во Филипините и Романија

По завршувањето на молитвата Ангел Господов во недела 15 ноември 2020 година, папата Фрањо повика на молитва за поплавите во Филипините, како и за жртвите од пожарот во болницата во

Вести Свет

Новите кардинали од Азија нема да допатуваат на конзисториумот

Поради пандемијата со коронавирусот филипинскиот надбискуп Хозе Ф. Адвинкула и Апостолски викар за Брунеј Корнелиус Сим нема да учествуваат на конзисториумот во Ватикан закажан за 28 ноември, на кој папата

Вести Свет

Филипинска бискупија засади 60.000 стебла во еден ден

Во склоп на кампањата Време на созданието свештениците, монасите и монахињите, лаиците, посебно млади засадија стебла во цела бискупија Тагбиларан.

Вести Свет

Надбискуп во Филипините почина од коронавирус

Надбискупот во мирување на надбискупијата Лингајен – Дагупан во Филипините, Оскар Валеро Круз почина на 26 август 2020 година, од последици на коронавирусот.

Вести Свет

Филипинската Црква започнува национална молитвена кампања против коронавирусот: Секој ден една десетка од Бројаницата

Филипинската епископска конференција започнува национална кампања во која во во многу земји од Голема Богородица 15 агуст до 15 септември секојдневно ќе се молат десет „Радувај се Маријо“ за запирање

Вести Свет

Кардинал Тагле повика на молитва за мир на Блискиот исток

Повеќе милиони верници се сообраа овој 9 јануари во филипинскиот главен град Манила на традиционалната процесија со статуата на Црниот Назареец

Ватикан Вести

Папата Фрањо служеше света Литургија за филипинската католичка заедница во Рим

Во неделата попладне, во базиликата Свети Петар, папата Фрањо служеше света Литургија за филипинската католичка заедница во Рим и го истакна нивното посебно послание: Нека вашата вера биде „квасецот“ во